Ogromne kontrowersje po decyzji KNVB. "To największa hańba w historii holenderskiego sportu!"

W piątek władze holenderskiej federacji podjęły decyzję o anulowaniu obecnego sezonu Eredivisie. Wywołała ona ogromne kontrowersje, a trener Cambuuru, który liczył na awans do najwyższej klasy rozgrywkowej określił ją "największą hańbą w historii holenderskiego sportu".

Rozgrywki Eredivisie nie będą mogły zostać zakończone, więc pozostało podjęcie decyzji, czy sezon zostanie uznany za zakończony na podstawie obowiązujących dotychczas wyników, po rundzie jesiennej, czy zostanie całkowicie anulowany. W piątek odbyła się wideokonferencja wszystkich zainteresowanych stron wraz z władzami holenderskiej federacji (KNVB).

Zobacz wideo Sportowa rozmowa dnia z Piotrem Świerczewskim

Podjęto decyzję o anulowaniu sezonu i nieprzyznawaniu tytułu mistrza Holandii, na czym ucierpiał Ajax Amsterdam, będący liderem rozgrywek, wyprzedzając mający tyle samo punktów AZ Alkmaar. Z drugiej strony, to rozwiązanie sprawia, że nikt nie spadnie z Eredivisie, na czym korzystają ADO Den Haag i Waalwijk. Nadal nie wiadomo jednak, czy dwie najlepsze drużyny z Eerste Divisie zostaną dołączone do najwyższej klasy rozgrywkowej.

To wywołało ogromne kontrowersje w Cambuur, będącemu dotychczas liderowi Eerste Divisie i 2. w tabeli Graafschap, który miał aż 7 punktów przewagi nad FC Volendam. Henk de Jong, trener Cambuur nie ukrywał wściekłości decyzją KNVB. - To jest największa hańba w historii holenderskiego sportu! - powiedział de Jong.

- Zawsze staram się widzieć to, co najlepsze w innych i podejmowanych przez nich decyzjach, ale to nie jest godne tego sportu. Mieliśmy UEFA po naszej stronie, kluby były po naszej stronie, mieliśmy 11 punktów przewagi, dlatego nie wiem, co właściwie się stało. UEFA prosiła o uczciwe decyzje, a ta nią nie jest - dodał w rozmowie z holenderskim NOS.

Na tym jednak nie koniec dyskusji. Władze FC Utrecht zamierzają skierować sprawę do sądu, ponieważ 6. miejsce, które zajmowali w tabeli, dawałoby im prawo gry w play-offach i szansę na grę w europejskich pucharach. Domaga się także możliwości rozegrania finału Pucharu Holandii z Feyenoordem, bez względu na jego termin.

Przeczytaj także:

Więcej o: