Rozgrywki w Holandii zakończone! Wyjątkowe rozstrzygnięcie sezonu

W Holandii podjęto decyzję o zawieszeniu wszelkich wydarzeń sportowych do końca września. Stało się więc jasne, że nie będzie możliwe dokończenie obecnego sezonu Eredivisie. W piątek podjęto decyzję o anulowaniu rozgrywek i nieprzyznaniu tytułu mistrza Holandii.

Mecze zawodowych piłkarzy, nawet bez publiczności, nie wchodzą w grę, rząd nie wyda na nie zgody przed 1 września, podobnie jak na wyścigi kolarskie czy na organizację Grand Prix Formuły 1 w Zandvoort. To przedłużenie wcześniejszego zakazu organizowania takich wydarzeń, obowiązującego do 1 czerwca. Do powrotu zorganizowanego zawodowego sportu niechętnie nastawione były również holenderskie władze samorządowe - taki obraz rysował się po wtorkowym wystąpieniu premiera Holandii, Marka Rutte.

Zobacz wideo Dwa główne źródła zachorowań. "Największe ryzyko ciężkiego i tragicznego przebiegu COVID-19"

Stało się jasne, że rozgrywki Eredivisie nie będą mogły zostać zakończone, więc pozostało podjęcie decyzji, czy sezon zostanie uznany za zakończony na podstawie obowiązujących dotychczas wyników, po rundzie jesiennej, czy zostanie całkowicie anulowany. W piątek odbyła się wideokonferencja wszystkich zainteresowanych stron wraz z władzami holenderskiej federacji (KNVB).

Podjęto decyzję o anulowaniu sezonu i nieprzyznawaniu tytułu mistrza Holandii, na czym ucierpiał Ajax Amsterdam, będący liderem rozgrywek, wyprzedzając mający tyle samo punktów AZ Alkmaar. Z drugiej strony, to rozwiązanie sprawia, że nikt nie spadnie z Eredivisie, na czym korzystają ADO Den Haag i Waalwijk. Nadal nie wiadomo jednak, czy dwie najlepsze drużyny z Eerste Divisie zostaną dołączone do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Ustalono także, które zespoły powalczą w europejskich pucharach. Ajax rozpocznie rywalizację od fazy grupowej Ligi Mistrzów, a AZ Alkmaar będzie walczyć o awans do LM w kwalifikacjach. Feyennord, PSV i Willem II będą walczyć o sukcesy w Lidze Europy.

Przeczytaj także:

Więcej o: