Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Powstaje monstrualny stadion. Ma kosztować 1,7 mld! "Światowy hit"

Kilka dni temu poinformowano, że rozpoczęto budowę niesamowitego stadionu Guangzhou Evergrande. Obiekt chińskiego klubu będzie trzecim największym stadionem piłkarskim na świecie. Portal ESPN podaje, że jego budowa pochłonie aż 1,7 miliarda funtów.

Ponad 100 tysięcy widzów ma mieć nowy stadion Guangzhou Evergrande. Chiński klub właśnie rozpoczął budowę nowego obiektu, która ma zakończyć się za trzy lata. Stadion ma mieć kształt kwiatu lotosu, a pojemnością przewyższyć katalońskie Camp Nou. Obiekt na którym na co dzień gra FC Barcelona ma 99354 miejsc. 

Zobacz wideo Mroczek: Normalne rodziny nie zarabiają takich pieniędzy, ale piłkarze działali w innej rzeczywistości

Stadion Guangzhou Evergrande stałby się trzecim największym obiektem na świecie. Większą pojemność mają jedynie Estadio Azteca w Meksyku (105064 miejsc) oraz Salt Lake Stadium w Kolkacie (120000 miejsc).

Astronomiczna kwota budowy chińskiego stadionu

ESPN ujawnia nowe informacje związane z powstawaniem niesamowitego stadionu. Okazuje się, że koszt jego budowy wyniesie aż 1,7 miliard funtów. - Stadion Evergrande stanie się nowym światowym hitem porównywalnym do Sydney Opera House i Burj Khalifa w Dubaju, a także ważnym symbolem chińskiego futbolu - powiedział prezes konglomeratu Evergrande, Xia Haijun.

Osiem projektów, pochodzących z Wielkiej Brytanii, Australii i Stanów Zjednoczonych, zostało zgłoszonych, zanim Evergrande zdecydowało się na pracę z amerykańskim projektantem, Hasanem Syedem. - Mamy nadzieję, że na stadionie odbędzie się ceremonia otwarcia Pucharu Azji 2023 - dodał Xia Haijun.

Nowy obiekt piłkarski będzie miał 168 boksów VIP i 16 boksami VVIP i będą mogły być na nim rozgrywane rozszerzone KMŚ, których pierwsza edycja ma się odbyć w Chinach w 2021 roku. 

Konglomerat planuje wybudowanie dwóch kolejnych aren

Evergrande nie tylko zbuduje największy na świecie stadion piłkarski dla Guangzhou, ale konglomerat ogłosił także plany budowy co najmniej dwóch kolejnych aren w innym kraju o pojemności co najmniej 80 tys. Jeszcze nie zdecydowano, gdzie zostaną zbudowane nowe stadiony, ale w niedzielę Evergrande, które przejęło klub w 2010 roku, zdecydowało się na sześć różnych projektów i poprosiło fanów o wybranie dwóch najlepszych z nich. 

Guangzhou Evergrande to jeden z najlepszych zespołów w Azji. Od czasu przejęcia przez konglomerat w 2010 roku, zespół zdobył osiem tytułów Superligi Chińskiej i dwa azjatyckiej Ligi Mistrzów. Obecnie klub, którego trenerem jest Fabio Cannavaro, gra na miejskim stadionie Tianhe o pojemności 58,5 tys. widzów, oddanym do użytku w 1987 roku. W sezonie 2019 obiekt gromadził na każdym meczu średnią frekwencję na poziomie około 46 tys. fanów.

Przeczytaj także:

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .