Agenci piłkarskich gwiazd grożą FIFA walką w sądzie! W grę wchodzą setki milionów euro

FIFA chce większej przejrzystości w pracy agentów piłkarskich. Menedżerowie największych gwiazd na świecie, takich jak Cristiano Ronaldo czy Gareth Bale, nie chcą zaakceptować szykowanych przez organizację przepisów, które doprowadzą do zmniejszenia prowizji agentów.

FIFA chce, by od przyszłego sezonu agenci piłkarscy nie mogli otrzymywać prowizji większej niż 10 procent kwoty transferu. Jonathan Barnett i Jorge Mendes, liderzy wśród agentów, na prowizjach od transferów swoich zawodników zarabiają ponad 100 mln euro rocznie. Kiedy nowe przepisy FIFA wejdą w życie, ten zastrzyk gotówki się zmniejszy.

- Chcemy uczciwości. FIFA powinna wziąć nasze zdanie pod uwagę i traktować nas z szacunkiem - powiedział Barnett po spotkaniu największych agentów piłkarskich na świecie, którzy jednoczą się przeciwko FIFA. - Jeśli zapytasz piłkarzy, czego chcą, to oni wstawią się za nami. Nigdy nie słyszałem żadnych narzekań zawodników na nasze prowizje - podkreślił Barnett, reprezentujący interesy m.in. grającego w Realu Madryt Garetha Bale'a.

ZOBACZ WIDEO: "Czas Setiena w Barcelonie jest ograniczony. To trener bez planu B" 

Zobacz wideo

Agenci ustalili między sobą, że jeśli FIFA nie zmieni swoich planów, ci będą walczyć z organizacją z użyciem wszelkich możliwych środków. - Do końca będziemy starali się rozwiązać ten problem, ale możecie być pewni, że jeżeli będzie taka potrzeba, skierujemy nasze kroki do każdego sądu na świecie, żeby walczyć o swoje prawa - zapowiedział Barnett.

FIFA, by lepiej kontrolować to, co dzieje się z pieniędzmi przy transferach, zamierza stworzyć własny rodzaj banku, przez który przechodzić będą wszystkie tego typu operacje. Światowa federacja nie chce, by agenci brali podwójne prowizje, od piłkarzy i klubu, jak ma to obecnie miejsce. Pieniądze związane z transferami piłkarzy mają być transparentne. Nic dziwnego, że agenci burzą się i nie akceptują nowych przepisów. W końcu uderzają one tylko i wyłącznie w ich kieszenie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA