Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Rewolucja w chińskiej piłce nożnej! Już żadna wielka gwiazda piłkarska tam nie trafi

- W naszych klubach spalono zbyt wiele pieniędzy, a nasza piłka nożna nie była prowadzona w sposób zrównoważony. Jeśli nie podejmiemy działań w odpowiednim czasie, obawiam się, że upadnie - powiedział Xuyuan Chen, prezes chińskiego Chińskiego Związku Piłki Nożnej. W środę władze chińskiej federacji piłkarskiej przedstawiły szereg nowych przepisów, w tym tzw. salary cap, limit wydatków na pensje zawodników.

20 mln euro dla Hulka (Shangai SIPG), 25 mln euro dla Oscara (Shanghai SIPG) czy 38 mln euro dla Carlosa Teveza, który był piłkarzem Shanghai Shenhua w 2017 roku. Tak wyglądają pensje najlepiej opłacanych zawodników w historii ligi chińskiej. Inni obcokrajowcy, którzy grają w chińskich klubach, również mogą liczyć na ogromne wynagrodzenia. 

Od kilku sezonów kluby z Chinese Super League nie szczędzą pieniędzy na sprowadzanie i opłacanie graczy. Od przyszłego sezonu zacznie się to jednak zmieniać. Chiński Związek Piłki Nożnej (CFA) zamierza wprowadzić ograniczenia finansowe i uważniej przypatrywać się działaniom klubów.

Dlaczego w Polsce tak trudno zbudować mocny klub [SEKCJA PIŁKARSKA]

Zobacz wideo

Rewolucja w chińskiej piłce nożnej. Koniec ogromnych wynagrodzeń piłkarzy

W środę władze chińskiej federacji piłkarskiej przedstawiły szereg nowych przepisów, które sukcesywnie będą wchodzić w życie w najbliższych latach. Jednym z nich, najważniejszym, jest wprowadzenie tzw. salary cap, czyli limitu wynagrodzeń zawodników. Zgodnie z nim, żaden chiński piłkarz występujący w CSL nie będzie mógł zarabiać więcej niż 1,45 mln dolarów rocznie. Ograniczenia obejmą jednak przede wszystkim obcokrajowców. Ci będą mogli zarabiać maksymalnie 3,35 mln dolarów za sezon po odliczeniu podatku.

Prezes CFA, Xuyuan Chen, który wcześniej taką samą funkcję pełnił w Shanghai SIPG obiecał poprawić pogarszającą się sytuację finansową chińskich klubów. - W naszych klubach spalono zbyt wiele pieniędzy, a nasza piłka nożna nie była prowadzona w sposób zrównoważony. Jeśli nie podejmiemy działań w odpowiednim czasie, obawiam się, że upadnie - przyznał. 

Szefowie CFA postanowili także wprowadzić ograniczenie na ogólne wydatki klubów. Od następnego sezonu będą one mogły wynosić maksymalnie 1,1 mld juanów (około 150 mln dolarów), a pensje nie będą mogły przekroczyć 60 proc. tej kwoty. Bardzo pozytywnie na to ograniczenie zareagowały władze Chinese Super League, a także prezesi poszczególnych klubów. - Żaden klub nie może pozwolić sobie na powtarzającą się utratę miliardów juanów. Nie będzie już żadnych stałych inwestycji, bo nie da się tego zatrzymać - mówi Yang Nan, członek zarządu Henan Jianye. - Aby zapewnić zrównoważony rozwój naszej ligi, zasady CFA muszą być ściśle egzekwowane - dodaje.

Pobierz aplikację Football LIVE na Androida

Football LIVEFootball LIVE Football LIVE

Więcej o:
Komentarze (26)
Rewolucja w chińskiej piłce nożnej! Już żadna wielka gwiazda piłkarska tam nie trafi
Zaloguj się
 • elde23

  Oceniono 8 razy 6

  Bardzo rozsądnie.

 • helvetik

  Oceniono 4 razy 4

  "Bardzo pozytywnie na to ograniczenie zareagowały władze Chinese Super League, a także prezesi poszczególnych klubów" - takie dostali wytyczne to tak zareagowali, a co innego mieli niby zrobić. Przecież tam nadal partia pociąga za sznurki - oczywiście jest jakiś wybór w kwestii decyzji - nikt nie musi być prezesem klubu czy zasiadać we władzach

 • lakman

  Oceniono 3 razy 3

  Sporty zespołowe, to usankcjonowany handel "żywym towarem" i to w transakcjach wiązanych. Im więcej zarobi zawodnik tym jeszcze więcej zarobią otaczające go hieny - agenci, działacze, itd.

 • angus1000

  Oceniono 7 razy 3

  No i git. W naszej ekstraklapie powinno być to samo, bo doszło już to tego, że leją nas nie tylko kluby z zachodu Europy ale i Łotwa.

 • keramwistagano

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego Chiny musza rozwijac pilke nozna? Ona ich za bardzo nie interesuje.

 • boliver

  Oceniono 13 razy 1

  Chinczycy pokaza kierunek w tym zgnitym swiecie szmacianej,,

  Nareszcie,,

 • ferryk

  0

  Chinom piłka nożna jako taka zwisa jak glut z nosa. Przecież tam wszystko w tzw sporcie jest podporządkowane hazardowi i zakładom w, których to legalnie i nielegalnie uczestniczą min. kluby każdej maści.
  A ponieważ nikt nie lubi płacić ekstra podatków od łatwej kasy hazardowej to nawet Chiński fiskus się denerwuje i tu leży przyczyna reakcji władz.

 • fakej

  0

  Zabrakło jednej istotnej informacji. Co z już obowiązującymi kontraktami po wprowadzeniu nowych przepisów?

 • kisssmyass

  Oceniono 4 razy 0

  Rewolucja?! Chyba raczej Kontrrewolucja! Znaczy się teraz wszystkie gwiazdy emeryci piłki będą zasilać ligę amerykańską. No i dobrze. Chińczycy szczezną ze swoją piłką w obozach reedukacyjnych a Jankesi będą mieli piłkę z prawdziwego zdarzeenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX