Władze Katowic są oburzone ceną za nowy stadion! "Skandaliczne, niedopuszczalne"

Władze Katowic są oburzone błędem firmy projektującej nowy stadion GKS-u Katowice. Początkowo firma RS Architekci wyliczyła koszt budowy na 561 mln złotych, później tłumaczyła się przecinkowym błędem w excelu. - To dyskredytuje wykonawcę - mówi Bogumił Sobula, wiceprezydentem Katowic, w rozmowie z Katowickim Sportem.
Zobacz wideo

W Katowicach ma powstać nowy stadion dla GKS-u Katowice. Miasto chciało przeznaczyć na niego około 184,5 mln zł. Firma RS Architekci oszacowała koszt na 561 mln złotych, ale tłumaczy, że doszło do kuriozalnej pomyłki. To skutek przecinkowego błędu projektanta w excelu. Na posadzki zamiast 1,2 mln zł zapisano 122 mln. Takim tłumaczeniem oburzone są władze Katowic.

- Przedstawienie kosztorysu w kwocie 561 mln zł zamiast 184,5 mln zł jest skandaliczne, niedopuszczalne i słusznie wywołało dyskusję medialną. Podobnie zresztą, jak przytaczana w mediach przez wykonawcę pomyłka w kosztorysie o 171 mln zł, która stawia wiarygodność firmy RS Architekci pod znakiem zapytania. Mieszkańcy mają prawo znać wszelkie informacje w tej sprawie. Nie wyobrażam sobie, byśmy ich o tym nie poinformowali. Rozmawiamy o publicznych pieniądzach – to jest bardzo poważna sprawa i nie ma tu miejsca na tak żadne błędy. Tym bardziej w takiej porażającej skali. - mówi w rozmowie z Maciejem Grygierczykiem, dziennikarzem Katowickiego Sportu, Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

Katowice chcą nowego kompleksu sportowego

Nowy stadion dla drugoligowego GKS-u Katowice ma powstać przy ulicy Bocheńskiego w Katowicach. Plan zakładał, że budowa rozpocznie się w 2020 roku, a zakończy w 2021. Ale teraz projekt stanął pod znakiem zapytania. - Nie będziemy spekulować w tej sprawie. Dalsze decyzje będziemy podejmować po ustosunkowaniu się wykonawcy na nasze wezwanie. Niestety po tej skandalicznej sytuacji obawiamy się, że wykonawca ponownie powie, że się pomylił się o kolejne kilkadziesiąt milionów - mówi Sobula.

Przypomnijmy, że władze Katowic zaznaczają, że maksymalna kwota, którą mogą przeznaczyć na budowę stadionu to 204 mln zł. Tyle wpisali do Wieloletniego Planu Finansowego miasta.

Nowy stadion w Katowicach, a właściwie cały kompleks sportowy ma składać się z 6 boisk treningowych, parkingu dla 1,7 tys. samochodów, stadionu piłkarskiego dla 15 tys. kibiców, wielofunkcyjnej hali sportowej dla ok. 3 tys. widzów oraz zaplecza sportowo-rekreacyjnego.

Konkurs wygrało biuro RS Architekci z Rudy ŚląskiejKonkurs wygrało biuro RS Architekci z Rudy Śląskiej fot. RS Architekci

Więcej o: