Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Rekomendacja dla WADA: Rosja ma zostać zawieszona na cztery lata!

To byłaby najsurowsza zbiorowa kara w historii walki z dopingiem: Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) dostała rekomendację, by zabrać Rosji na cztery lata prawo startu pod własną flagą we wszystkich imprezach rangi światowej. Miałoby to dotyczyć m.in. piłkarskiego mundialu 2022, igrzysk olimpijskich w Tokio, igrzysk w Pekinie. Kara prawdopodobnie nie obejmie natomiast Euro 2020.

Światowa Agencja Antydopingowa podejmie decyzję w tej sprawie 9 grudnia. Na razie WADA dostała kluczową rekomendację dotyczącą wymiaru kary od swoich ekspertów, czyli od niezależnej komisji do spraw przestrzegania Światowego Kodeksu Antydopingowego (CRC). To CRC weryfikowała przez ostatnie tygodnie ustalenia śledczych WADA w sprawie możliwych rosyjskich manipulacji w bazie danych moskiewskiego laboratorium antydopingowego. Dla Rosji to już recydywa, po wielkiej aferze dotyczącej igrzysk w Soczi. Przekazanie śledczym WADA do analizy bazy danych laboratorium w Moskwie miało być elementem porozumienia, by znieść zawieszenie Rosyjskiej Agencji Antydopingowej. WADA twierdzi jednak, że otrzymała niekompletne dane, a wiele pozytywnych testów rosyjskich sportowców zostało usuniętych. Dlatego CRC rekomenduje bardzo surową karę.  

Nowym szefem WADA będzie od stycznia Witold Bańka. Zobacz rozmowę z byłym ministrem sportu:

Zobacz wideo

Co z igrzyskami i Euro 2020?

Jeśli 9 grudnia komitet wykonawczy WADA przegłosuje zaproponowany wachlarz kar, rosyjscy sportowcy na cztery lata staną się we wszelkich mistrzostwach świata sportowcami neutralnymi, bez prawa do własnej flagi i barw, i będą mogli wystartować tylko jeśli przejdą ścisłą antydopingową weryfikację. Najprościej mówiąc, ta kara rozciągnie na wszystkie sporty zbliżony model sankcji do tego, który już dziś stosowany jest w światowej lekkoatletyce. Rosyjscy lekkoatleci od 2016 mogą startować w zawodach międzynarodowych tylko jako ANA, czyli Authorised Neutral Athletes, bez flagi i hymnu, a zdobywane przez nich medale nie są zaliczane do dorobku Rosji.

Na tym nie koniec: Rosja nie będzie mogła się ubiegać o organizowanie światowych imprez sportowych, a imprezy już jej przyznane zostaną odebrane "jeśli będzie to prawnie i praktycznie możliwe". Dotyczyć to będzie m.in. organizowanych przez Rosję siatkarskich mistrzostw świata 2022. Nie jest jeszcze jasne, jak ta kara wpłynie na Euro 2020. Wiele wskazuje na to, że ta impreza może być uznana w świetle tej rekomendacji za regionalną, a nie światową i Rosja będzie mogła normalnie wystawić reprezentację oraz być gospodarzem czterech meczów w Sankt Petersburgu (to byłaby różnica w porównaniu z sankcjami w lekkiej atletyce, w której Rosjanie są pozbawieni prawa do startów pod własną flagą we wszelkich zawodach międzynarodowych). Nie wiadomo też dokładnie, co ta kara miałaby oznaczać w kontekście mundialu 2022 w Katarze: czy Rosja będzie mogła wystawić w eliminacjach drużynę pod neutralną nazwą, czy też nie stanie do eliminacji w ogóle. W lekkoatletyce Rosja w ogóle nie jest dopuszczana do zawodów drużynowych, takich jak np. Drużynowe Mistrzostwa Europy. Ale zawody drużynowe w sporcie indywidualnym to jednak nie to samo co zawody w grach zespołowych. Szczegóły poznamy najpóźniej 9 grudnia.

Od decyzji WADA Rosji będzie jeszcze przysługiwać odwołanie. Jeśli z niego skorzysta, wtedy ostateczną decyzję o karze podejmie Trybunał Arbitrażowy w Lozannie.

Więcej o:
Komentarze (50)
Rekomendacja dla WADA: Rosja ma zostać zawieszona na cztery lata!
Zaloguj się
 • vontomke

  Oceniono 21 razy 9

  Brawo! To i tak łagodna kara, kacapom powinno odebrać się medale i rekordy z ostatnich 50 lat, to jest kraj gdzie sportowcy musieli brać doping obowiązkowo, pod okiem FSB. Polecam dokument Ikar (2017).

 • kar.as

  Oceniono 13 razy 5

  Rosjanie (dokładnie: ich instytucje) nigdy nie będą w stanie zachowywać się w sposób cywilizowany.

 • u_corsu

  Oceniono 13 razy 5

  Niech zamiast rosyjskiej flagi nosza flage z obrazkami srodkow dopingujacych.

 • hamer007

  Oceniono 6 razy 4

  I to jest jezyk jakim sie powinno rozmawiac z kacapami. Konkretna kara, ktora podziala na wyobraznie. Trzymam kciuki za zatwierdzenie tej kary.

 • antyvn

  Oceniono 13 razy 3

  Brawo!

 • mrblix

  Oceniono 15 razy 3

  Rosja to parszywy kraj, od początku pod butem. Biedny naród, złamany i nieszczęśliwy.

 • kajman6

  Oceniono 8 razy 2

  To ku... skandal.
  Kiedy główny trener amerykańskiej elity został BEZDYSKUSYJNIE przyłapany na dopingowaniu swoich podopiecznych to NIC się nie stało.
  Kiedy Ruskich oskarża się na podstawie zeznań JEDNEGO UCIEKINIERA to WADA nie ma wątpliwości >
  To są jawne KPINY.

 • baaag

  Oceniono 2 razy 2

  Czytałem kiedyś wywiad z dr Siemionow która przeprowadziła pierwszy bodajże w Stanach przeszczep twarzy. Mówiła w nim o swoich polskich kolegach że prezentują przyzwoity średni poziom europejski ale uważają się za bogów z którymi nie podyskutujesz. Nie wiadomo dlaczego bo nic takiego sami nie wymyślają prócz sporadycznych przypadków. Ostatnio czytałem wywiad z jakimś zakutym łbem z tytułem profesorskim który terapię hipertermią w nowotworach określał jako zabobon i szkodnictwo podczas gdy w Niemczech jest to uznana za skuteczną metoda którą ubezpieczalnie refundują na co muszą mieć podstawy z badań bo chodzi przecież o pieniądze którymi w innym przypadku by nie szastały. Lekarze chcieliby mieć autorytet biskupów wśród religijnej ciemnoty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX