Marco van Basten ukarany przez Fox Sports! Wszystko z powodu słów "sieg heil"

Marco van Basten został zawieszony przez stację Fox Sports. Wszystko z powodu słów "sieg heil" wypowiedzianych przez Holendra w studiu przed meczem Ajaksu z Heraclesem.

Wszystko działo się przed meczem Ajax – Heracles, w wyjątkowej kolejce Eredivisie, bo stojącej pod znakiem walki z rasizmem: mecze w ligach holenderskich zaczynały się w ten weekend od minuty ciszy, piłkarze po pierwszym gwizdku nie grali przez minutę, a na telebimach wyświetlane było hasło: "Rasizm? To nie gram!". To reakcja na wydarzenia w drugiej lidze, gdy kibice FC Den Bosch obrażali czarnoskórego piłkarza Excelsioru Ahmada Mendesa Moreirę.

Zobacz wideo

Tym bardziej opinię publiczną zszokowało, gdy Marco van Basten wypowiedział na antenie słowa "sieg heil", będące pozdrowieniem używanym w nazistowskich Niemczech. Nagranie z incydentu bardzo szybko pojawiło się w mediach społecznościowych, a Holender już w przerwie meczu przepraszał za żart, który jego zdaniem nie był na miejscu.

Na reakcję Fox Sports nie trzeba było długo czekać. Holender, trzykrotny zdobywca Złotej Piłki został zawieszony przez stację na jeden tydzień, a jego pensja zostanie przekazana na rzecz Holenderskiego Instytutu Dokumentacji Wojny. - Van Basten nie chciał celowo nikogo urazić, przeprosił i zaakceptował konsekwencje - w takim sposób Fox Sports uzasadniło decyzję o karze dla byłego napastnika Milanu.

Więcej o: