Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

FIFA wydała oświadczenie ws. zarzutów o oszustwo przy plebiscycie na piłkarza roku

Leo Messi wygrał plebiscyt "Piłkarz roku FIFA", co wywołało wiele kontrowersji, bo część głosujących twierdzi, że oddali swój głos na innych piłkarzy, niż pokazują oficjalne protokoły. FIFA jednak odrzuca zarzuty i twierdzi, że liczenie głosów przebiegło zgodnie z procedurami i żaden błąd nie mógł wystąpić.

Leo Messi pokonał w walce o tytuł "Piłkarza Roku" Cristiano Ronaldo i Virgila van Dijka, choć wydawało się, że nagrodę otrzyma Holender. Prawo do głosu w wyborach mają po trzy osoby z każdego państwa: selekcjoner reprezentacji, jej kapitan oraz jeden z dziennikarzy. I już część z nich zdążyło oskarżyć FIFĘ o to, że wyniki plebiscytu nie pokrywają się z głosami, które jurorzy faktycznie oddali. Przykłady?

Trener reprezentacji Sudanu, Chorwat Zdravko Logarusić poinformował, że na karcie do głosowania zaznaczył: Mohammeda Salaha, Sadio Mane i Kyliana Mbappe. Zaś w oficjalnym protokole zamiast Mbappe na trzecim miejscu, jest Leo Messi, który znalazł się na pierwszym miejscu. A kapitan Nikaragui Juan Barrea dodaje, że na pewno nie głosował na Messiego, choć na jego karcie do głosowania pojawiło się nazwisko Argentyńczyka. Pretensje ma też egipska federacja, która stwierdziła, że jej głosów wcale nie wzięto pod uwagę. Przedstawiciele utrzymują, że głosowali na Mohameda Salaha i zrobili to w odpowiednim terminie, ale ich głosów nie ma na oficjalnej liście. W piątek FIFA wydawała specjalny komunikat w tej sprawie.

Zobacz wideo

Komunikat FIFA odnośnie plebiscytu "Piłkarz roku"

- Jesteśmy rozczarowani czytając wiele medialnych doniesień, które kwestionują rzetelność procesu głosowania w plebiscycie "The Best FIFA Football Awards". Nie są one prawdziwe i jedynie wprowadzają w błąd. Procedura głosowania jest nadzorowana i monitorowana przez szwajcarską firmę PricewaterhouseCoopers (PwC), która jest niezależnym podmiotem. FIFA i PwC przestrzegają zasad i standardów procedur kontrolnych. (...) FIFA i PwC mogą udowodnić, że wszelkie prawidłowo oddane głosy pokrywają się z końcowymi wynikami. Dlatego nie mamy najmniejszych wątpliwości co do rzetelności opublikowanych wyników - czytamy w oświadczeniu FIFA.

Więcej o:
Komentarze (9)
FIFA wydała oświadczenie ws. zarzutów o oszustwo przy plebiscycie na piłkarza roku
Zaloguj się
 • corvelinho

  Oceniono 4 razy 2

  Po prostu karty z głosami na których nie było nazwisk Messiego i Ronaldo komisja uznała za nieważne. Proste?

 • vovik

  0

  Bareja w FIFA. Taka sytuacja w związkach sportowych to norma.
  Niekontrolowani przez instutycje rządowe i międzynarodowe, barejowcy jak Blatter stają się skorumpowanymi watażkami. Bez kontroli z zewnątrz zawsze tak będzie.

 • debordian

  Oceniono 1 raz -1

  Co z tego, jak takie dzieciaki, jak dz-15 i tak nic nie rozumieją. Dla takich ludzi są te "plebiscyty".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX