Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Polski klub najlepszy w Europie! Prestiżowe wyróżnienie od UEFA

UEFA wybrała warszawski zespół AKS Zły najlepszym amatorskim klubem w Europie. - Praca klubu jest żywym dowodem na to, że futbol może przełamywać granice - napisano w uzasadnieniu.
Zobacz wideo

- Ten pierwszy demokratyczny klub sportowy w Warszawie został założony przez fanów i jest całkowicie i bezpośrednio zarządzany przez kibiców, sportowców i trenerów, którzy chcą uczestniczyć w jego rozwoju. W zakresie działań oddolnych AKS Zły jest uważany za wzór do naśladowania. Siedzibą klubu jest trudne środowisko warszawskiej Pragi, a praca klubu jest żywym dowodem na to, że futbol może przełamywać granice - tak UEFA chwali AKS Zły. 

Pierwsza taka nagroda dla polskiego klubu

Warszawski klub ma dwie drużyny piłkarskie - męską i damską. Obie występowały w najniższych ligach, ale wiosną uzyskały awans. W obu zespołach występują piłkarze i piłkarki z różnych krajów i różnych wyznań. Klub podkreśla na każdym kroku wartość równości płci wśród kibiców i drużyn. Wszystkie sekcje i zespoły klubowe są traktowane tak samo pod względem finansowym i organizacyjnym. AKS Zły nie ma prezesa. Należy do kibiców - około 200 osób. 

Europejscy działacze wyróżnili warszawski klub za "wybitny wpływ na lokalną społeczność". Nigdy wcześniej polski zespół nie otrzymał takiej nagrody.

Zbigniew Boniek gratuluje

- Ogromne gratulacje dla nagrodzonych. To wielkie wyróżnienie dla całej polskiej piłki. PZPN coraz większy nacisk kładzie na rozwój piłki amatorskiej, a prestiżowy tytuł przyznany AKS ZŁY potwierdza, że warto myśleć i działać nieszablonowo. To dowód na to, że piłka nożna może, czy wręcz powinna, być czymś więcej niż tylko boiskową rywalizacją drużyn. To doskonałe narzędzie do budowania wspólnoty i pomocy innym - powiedział prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek.

- To dla wszystkich w AKS ogromne wyróżnienie. Kolejny dowód, że to co robimy ma sens. Paliwo dla naszego entuzjazmu, motywacja do kolejnych działań. Będziemy dalej promować bliskie nam wartości, dbać o kulturę na boisku i trybunach, dowodzić, że klub zarządzany w modelu społecznościowym jest efektywny pod wieloma względami - przyznała Aleksandra Grunt-Mejer z AKS-u.