Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Chciała wejść na mecz jako mężczyzna, ale ją złapano. 29-letnia Iranka nie żyje

29-letnia Sahar Khodayari, której nie wpuszczono na mecz piłki nożnej w Teheranie, zmarła po dokonaniu aktu samospalenia. Informację o śmierci kobiety podała Amnesty International.
Zobacz wideo

- To, co stało się z Sahar Khodayari, jest bolesne i uwidacznia przerażającą pogardę irańskich władz dla praw kobiet w tym kraju - powiedział Philipp Luther, przedstawiciel organizacji Amnesty International, zajmującej się zapobieganiem naruszeniom praw człowieka. Adwokat skomentował w ten sposób tragiczną śmierć 29-letniej Iranki.

Khodayari zmarła w wyniku obrażeń, jakich doznała po dokonaniu akcie samospalenia. Był to protest przeciwko zakazowi wchodzenia kobiet na stadiony piłkarskie w Iranie. W marcu, podczas jednego z meczów, Iranka próbowała dostać się na trybuny w przebraniu mężczyzny. Podczas kontroli jeden z ochroniarzy zorientował się jednak, że Khodayari jest kobietą i natychmiast przekazał ją w ręce policji. Później kobieta została oskarżona o pojawienie się w przestrzeni publicznej bez hidżabu [zasłona, która okrywa głowę i piersi, noszona przez muzułmanki po osiągnięciu wieku kobiecej dojrzałości - red.]. 

Kobiety w Iranie nie mają wstępu na stadiony od 1979 roku, czyli od czasów rewolucji islamskiej. Po samospaleniu 29-latki, jeszcze przed opublikowaniem informacji o jej śmierci, światowe organizacje zaapelowały po raz kolejny o zniesienie przez Iran zakazu uczestnictwa kobiet w wydarzeniach sportowych. W kampanie, poza Amnesty International czy Human Rights Watch, zaangażowały się inne organizacje, m.in. irańskie Open Stadiums. - Poniżenie i uwięzienie to za mało dla FIFA do podjęcia działań. Teraz doszło do samospalenia, które ma pokazać, że Iranki też chcą oglądać piłkę nożną - czytamy na Twitterze OS.

Więcej o:
Komentarze (152)
Chciała wejść na mecz jako mężczyzna, ale ją złapano. 29-letnia Iranka nie żyje
Zaloguj się
 • mejerewa

  Oceniono 47 razy 41

  Ludzie, co to za komentarze!
  Kobieta spaliła się nie dlatego, że nie mogła wejść na mecz. Dlatego, że miała przed sobą pół roku więzienia za nieposłuszeństwo wobec religijnych nakazów. Dlatego, że kolejny raz jej prawa człowieka zdeptano tylko dlatego, że jest kobietą. I że nie widziała szans na poprawę tej sytuacji.

 • marek804

  Oceniono 22 razy 20

  Jest to efekt dopuszczania irańskich zawodników i zespołów do rywalizacji międzynarodowej, a więc cicha akceptacja braku praw człowieka dla kobiet w tym kraju przez światowe organizacje sportowe. Niechaj rywalizują tylko w swoim kraju. Wtedy może byłaby szansa że się opamiętają.

 • bigfisher

  Oceniono 32 razy 20

  Jestem za tym aby nasi kibole również dokonywali samospalenia po otrzymaniu zakazu stadionowego.

 • skaki2012

  Oceniono 23 razy 19

  Iran i kraje tak traktujace kobiety powinny byc wykluczone z rozgrywek we wszystkich dyscyplinach.

 • kzet69

  Oceniono 14 razy 10

  W lI połowie XX wieku z powodu polityki apartheidu RPA było wykluczone z rozgrywek międzynarodowych przez MKOl i związki sportowe poszczególnych dyscyplin (chyba tylko rugby się wyłamało). Pora by MKOl wykluczył Iran począwszy od tokijskich igrzysk oraz przymusił do tego związki dyscyplin olimpijskich.

 • etykieta.zastepcza

  Oceniono 14 razy 8

  Inna kultura. Winniśmy im tolerancję i szacunek dla poglądów. Równość w różnorodności. Przecież tego chce cały tęczowo-postępowy świat.

 • miss2

  Oceniono 8 razy 6

  Jaki problem ??? Wykluczyć Iran ze wszystkich federacji. Wtedy Ajatolahy szybciutko zmienią prawo i po problemie. Szkoda tylko tej bezsensownej śmierci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX