Michel Platini na wolności. Zeznawał 15 godzin. "To nie było aresztowanie"

We wtorek rano Michel Platini został zatrzymany przez francuską policję. Jak donosi agencja AFP po kilkugodzinnym przesłuchaniu były szef UEFA wyszedł na wolność. Prawnicy Platiniego podkreślili, że ich klient składał zeznania jako świadek, a nie oskarżony.
Zobacz wideo

Michel Platini  został zatrzymany przez policję we wtorkowy poranek we Francji. Jego zatrzymanie ma związek z przyznaniem organizacji mistrzostw świata Katarowi. Jak poinformowała agencja "AFP" po piętnastogodzinnym przesłuchaniu były szef UEFA opuścił siedzibie policji sądowej w Nanterre.

Michel Platini został przesłuchany i wyszedł na wolność. "To nie było aresztowanie"

Prawnicy 64-latka zapewniają, że ich klient nie został aresztowany i odpowiadał na pytania śledczych jako świadek. Zastrzegli też, że Platini "precyzyjnie odpowiadał na pytania" i że "nie ma sobie nic do zarzucenia". Oprócz byłego szefa europejskiej federacji, do gmachu francuskiej policji sądowej doprowadzono też Sophie Dion – doradczynię ds. sportu byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Ich zeznania miały zostać wczoraj skonfrontowane. 

Zatrzymanie ma mieć związek z przyznaniem organizacji mistrzostw świata Katarowi. Turniej odbędzie się w 2022 roku, a samo ogłoszenie kraju-gospodarza nastąpiło dziewięć lat temu. Od dłuższego czasu pojawiają się pogłoski, że mogło dojść wtedy do wręczenia korzyści majątkowi członkom komitetu wykonawczego FIFA. Co ciekawe, podczas wczorajszego przesłuchania Platini odpowiadał też na pytania dotyczące wyboru gospodarza Euro 2016.

Michel Platini był prezydentem UEFA od 2007 do 2015 roku. Wtedy to został zawieszony przez FIFA na 8 lat za przyjęcie dwóch milionów franków szwajcarskich od Seppa Blattera. Francuz został ostatecznie  oczyszczony z zarzutów przez szwajcarski sąd. Platini i Blatter twierdzili, że przelew to wynagrodzenie za pracę, którą były zawodnik Juventusu wykonywał na rzecz światowej federacji, a umowa pomiędzy nimi została zawarta ustnie. Komisja FIFA nie przyjęła tych tłumaczeń. Zawiesiła Platiniego na osiem lat, ale później skróciła karę do lat sześciu.

Więcej o: