Finał afrykańskiej Ligi Mistrzów zostanie powtórzony! VAR w centrum ogromnego zamieszania

Drugie spotkanie finału afrykańskiej Ligi Mistrzów zostanie powtórzone na neutralnym terenie! Piłkarze Wydadu Casablanca zeszli z boiska w ramach protestu po nieuznaniu ich bramki ze względu na spalonego. Jak się okazało, nie działał system VAR, o czym sędzia nie powiedział piłkarzom.

W pierwszym meczu w Casablance padł remis 1:1. Po tamtym spotkaniu było sporo dyskusji na temat decyzji, jakie sędzia podejmował po konsultacji VAR lub jej braku. I to właśnie werdykt arbitra okazał się kluczowy dla losów rywalizacji w rewanżu.

W jego 41. minucie na prowadzenie wyszło Esperance Tunis, dzięki trafieniu Youcefa Belailiego. W 59. minucie zawodnicy Wydadu Casablanca cieszyli się z doprowadzenia do remisu, bo bramkarza gospodarzy pokonał Ismail El Haddad. Radość gości trwała jednak bardzo krótko. Sędzia Bakary Gassama nie uznał gola ze względu na spalonego, ale nie mógł sprawdzić poprawności swojej decyzji na VAR-ze, o czym nie powiedział piłkarzom Wydadu.

Wściekli piłkarze ekipy z Maroka zeszli z boiska, a zwycięstwo przyznano Esperance Tunis. Jednak tę decyzję cofnął Komitet Wykonawczy CAF (Afrykańska Konfederacja Piłkarska), nakazując powtórzenie rewanżu na neutralnym terenie. Przez to Esperance musi zwrócić trofeum oraz medale, jednak TUnezyjczycy zamierzają się odwołać od tej decyzji.

Co ciekawe, CAF nie miało prawa podjąć takiej decyzji. Zasady IFAB (Międzynarodowa Rada Piłkarska) jasno wskazują, że mecz nie może zostać uznany za nieważny w przypadku błędnie funkcjonującego VAR-u lub złej decyzji podjętej z jego użyciem. Ewentualny rewanż zostanie rozegrany po 19 czerwca, gdy skończy się Puchar Narodów Afryki.