Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Znaleziono najbardziej podobnego piłkarza do Lionela Messiego. Ma go sprowadzić Real Madryt

Który piłkarz na świecie najbardziej przypomina Lionela Messiego? Sprawdziła to firma Driblab, która zajmuje się analizą danych sportowych. Z badania wynika, że to Eden Hazard, który latem ma przejść z Chelsea do Realu Madryt.

Lionel Messi to prawdopodobnie jeden z najlepszych piłkarzy w historii futbolu, dlatego trudno go do kogokolwiek porównywać. Nie znajdziemy piłkarza, który ma identyczny styl gry, co Argentyńczyk. Ale po wnikliwych badaniach można określić: któremu zawodnikowi jest najbliżej do Messiego, jeśli chodzi o sposób grania.

Zobacz wideo

Drilab przeanalizował ponad 70 tysięcy piłkarzy z aż 2300 klubów. Analitycy brali pod uwagę takie aspekty gry jak m.in: liczba goli w stosunku do taliczby strzałów, kontakty z piłką w polu karnym rywala, oczekiwane asysty [expected assists (xA) - czyli sposób na określenie: ile asyst powinien mieć piłkarz z uwzględnieniem: czy podanie z danego miejsca i w danych okolicznościach skończy się asystą, Sprawdzano także liczbę straconych piłek oraz procent w jakim piłkarz bierze udział we wszystkich akcjach swojej drużyny.

Eden Hazard najbardziej podobny do Messiego. Na podium Mbappe i Aguero

Naukowcom wyszło, że najbardziej podobnym piłkarzem do Messiego jest Eden Hazard. Gwiazda Chelsea (być może latem trafi do Realu Madryt) zanotowała kapitalny sezon. W rozgrywkach Premier League Belg zdobył aż 16 bramek oraz zaliczył 15 asyst i według mediów latem przejdzie do Realu Madryt za ok. 100 mln euro. Dla porównania: Messi zakończył ligę hiszpańską z 36 golami i 15 asystami. Na drugim stopniu podium znalazł się Kylian Mbappe z PSG, a trzeci był Sergio Aguero z Manchesteru City.