Sylwetka Bogusława Cupiała

Właściciel myślenickiej Tele-Foniki Kable ma 48 lat. Urodził się w Sławkowie koło Olkusza. Ukończył Technikum Kolejarskie w Sosnowcu i zamierzał studiować na Politechnice, ale zrezygnował, bo postanowił spróbować sił w prywatnym biznesie. W latach 80. prowadził w Sosnowcu sklep z ubraniami. Później zajął się produkcją wyrobów metalowych, głównie drutu, gwoździ i siatki ogrodzeniowej. Spółdzielni Inwalidów "Raba" w Myślenicach firma Cupiała dostarczała drut na szkielety do sztucznych choinek. Z jej dyrektorem Zbigniewem Urbanem i Stanisławem Ziętkiem założył w 1992 r. firmę produkującą kable telekomunikacyjne Tele-Fonikę. Początkowo kapitał spółki cywilnej wynosił zaledwie 315 tys. zł. Jednak rynek telekomunikacyjny był wygłodzony inwestycji i kable sprzedawały się świetnie. Za kredyty spółka kupowała kolejne hale produkcyjne i szybko stała się jednym z liczącym się dostawców kabli dla Telekomunikacji Polskiej SA. W 1997 r. trójka wspólników kupiła akcje Wisły Kraków i zainwestowała w zakład światłowodów. Rok później Tele-Fonika kontrolowała już ok. 10 proc. rynku kablowego, a po przejęciu od KGHM Krakowskiej Fabryki Kabli podwoiła ten udział. Na tle przejęcia KFK doszło do konfliktu między wspólnikami. Majątek Tele-Foniki został podzielony. Cupiał spłacił Urbana i Ziętka (dostali kamienice w Krakowie na Starym Mieście, 180 hektarów w leżących na obrzeżach Krakowa Opatkowicach oraz gotówkę) i zatrzymał sobie całą część produkcyjną. Wówczas też uzgodniono, że skonfliktowani z Cupiałem wspólnicy opuszczą Wisłę. Tak się też stało. Na przełomie 2000/2001 Cupiał odkupił udziały Urbana i Ziętka stał się jedynym właścicielem klubu. W 2001 r. Tele-Fonika została przekształcona w spółkę akcyjną o kapitale 150 mln zł i doszła do porozumienia z Elektrimem w sprawie odkupienia największej polskiej kablowni Elektrimu Kable (zakłady w Ożarowie, Bydgoszczy i Załomiu k. Szczecina). Po jej przejęciu kontroluje już ok. 70 proc. rynku kabli. Po wycofaniu Elektrimu Kable z warszawskiej giełdy został on połączony z Tele-Foniką KFK w jedną spółkę - Tele-Fonikę Kable. Jej 100 proc. własnością jest Wisła Kraków SSA.

W zeszłym roku Tele-Fonika Kable sprzedała wyroby za 2,2 mld zł. Zatrudnia ok. 3,5 tys. ludzi. Jej udział w rynku europejskim wynosi ok. 4 proc., zaś światowym - ok. 1 proc. W poprzednich latach Tele-Fonika intensywnie finansowała swój rozwój na kredyt - aktualnie jej dług wobec banków sięga ok. miliarda złotych i jest na bieżąco obsługiwany.

Cupiał sam o sobie mówi: liczy się plan i konsekwencja. Bardzo nie lubi zmieniać czegoś w trakcie. Najlepiej czuje się u siebie w Myślenicach. Unika publicznych spotkań, nie bywa "na salonach". Jego hobby to podróże.