Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Były szef brazylijskiej piłki z dożywotnim zakazem działalności w futbolu

Jose Maria Marin otrzymał dożywotni zakaz działalności w futbolu - taką decyzję podjęła FIFA w związku z aferą korupcyjną w strukturach światowej federacji piłkarskiej.
Zobacz wideo

FIFA podjęła decyzję o dożywotniej dyskwalifikacji nałożonej na Josę Marię Marina. 86-latek został wykluczony z działalności w piłce nożnej z powodu afery korupcyjnej w strukturach światowej federacji piłkarskiej. Były prezydent Brazylijskiej Konfederacji Piłki Nożnej musi także zapłacić milion franków szwajcarskich.

- Komisja Etyki orzekła, że Pan Marin naruszył art. 27 Kodeksu FIFA i nałożyła na niego dożywotni zakaz udziału w strukturach związanych z piłką nożną zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym - napisano w oświadczeniu.

Marin został skazany w ubiegłym roku przez sąd w Nowym Jorku na cztery lata pozbawienia wolności, gdyż został uznany winnym przyjęcia łapówek w wysokości co najmniej 6,5 miliona dolarów. Brazylijczyk zasiadał łącznie w pięciu komisjach, w tym w komitecie organizacyjnym mistrzostw świata, Pucharu Konfederacji czy turnieju olimpijskiego.

Afera korupcyjna w FIFA dotyczyła przyjęcia łapówek o łącznej wartości ok. 100 milionów dolarów w zamian za korzystne decyzje przy przyznawaniu praw marketingowych i telewizyjnych dotyczących meczów piłkarskich. Dopatrzono się także nieprawidłowości w procesie przyznania statusu gospodarza mistrzostw świata Niemcom (2006), RPA (2010), Rosji (2018) i Katarowi (2022).

Więcej o: