Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Coraz bliżej powiększenia mundialu 2022 do 48 drużyn. Dwa dodatkowe kraje miałyby pomóc w organizacji

Gianni Infantino coraz mocniej naciska, aby już podczas najbliższych mistrzostw świata w Katarze w 2022 roku wystąpiło 48 drużyn zamiast 32. Gospodarze mogą sobie nie poradzić z powiększeniem turnieju, dlatego pomóc mieliby Kuwejt i Oman.
Zobacz wideo

Gianni Infantino od wielu tygodni mówi o chęci rozszerzeniu mundialu z 32 do 48 drużyn. Wiele wskazuje na to, że prezydent FIFA będzie nalegał, aby stało się to już podczas najbliższych mistrzostw świata rozgrywanych w Katarze w 2022 roku. Ostateczna decyzja dotycząca ewentualnego powiększenia turnieju zapadnie na posiedzeniu związku, które odbędzie się w dniach 14-15 maja w Miami.

Katarczycy uważają, że nie podołają sami organizacji turnieju dla 48 drużyn, dlatego już zbadano, które kraje leżące w pobliżu byłyby w stanie im pomóc. Ze względów politycznych współorganizować mundialu z pewnością nie zamierzają Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wiele wskazuje na to, że pomóc mogą Kuwejt i Oman, które nie sąsiadują z Katarem. Przelot samolotem zajmuje tylko półtorej godziny. Dla porównania, podczas turnieju w Rosji najdłuższe loty trwały ponad trzy razy dłużej.

Zmiana ilości drużyn wymagała większej ilości stadionów. FIFA uważa, że 10 obiektów to wystarczające minimum, ale zaleca się, aby mundial rozgrywano na 12 arenach. Katar jako najmniejszy gospodarz mistrzostw w historii nie jest w stanie pomieścić dodatkowych czterech obiektów, zwłaszcza, że w samej stolicy kraju, Dosze, wybudowany 4 stadiony. Stąd przy pozytywnej decyzji o powiększeniu mundialu do 48 drużyn, konieczna będzie pomoc innego państwa.