Nowe Klubowe Mistrzostwa Świata! FIFA ma je przegłosować

FIFA ma przegłosować nowe Klubowe Mistrzostwa Świata - informują Kicker i ZDF. W rozgrywkach w odświeżonej formule wystąpią 24 drużyny.
Zobacz wideo

W piątek w Miami FIFA ma przegłosować powstanie nowych KMŚ, co przyznał członek rady FIFA Fernando Sarney z Brazylii. Turniej ma zastąpić Puchar Konfederacji, który ostatnio odbył się w Brazylii w 2017 roku. Klubowe Mistrzostwa Świata mają odbyć się w dniach 17 czerwca - 4 lipca 2021 roku. W ośmiu grupach miałyby grać po trzy drużyny, a zwycięzcy awansowaliby do fazy pucharowej.

UEFA (Europejska Federacja Piłkarska) sprzeciwiała się temu projektowi, choć teraz jest bardziej otwarta na ten pomysł. Mimo to nadal istnieją punkty sporne. Obecny plan zakłada udział 12 europejskich drużyn, choć UEFA chciałaby wysyłać maksymalnie osiem zespołów. W dodatku nieznane są kryteria, według których miałyby być wybierane te ekipy. Każda konfederacja miałaby sama ustalać te kryteria. Pewny wydaje się udział zwycięzców Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

Nieznane są również źródła finansowania nagród dla drużyn biorących udział w KMŚ. ECA (Europejskie Stowarzyszenie Klubów) opowiada się za zreformowaniem KMŚ, ale jest przeciwna nowemu projektowi, o czym powiadomiła UEFA. Jednak ECA nie ma prawa głosu na kongresie w Miami. Dodatkowo niemieckie media informują, że na tę chwilę odłożono plany wprowadzenia światowej Ligi Narodów.

Więcej o: