Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Skandal przy przyznaniu organizacji MŚ w Katarze. Prawie miliard dolarów!

880 mln dolarów. Tyle wynosi kwota, jaką Katar zapłacił FIFA za organizację mundialu w 2022 r. - informuje "Sunday Times".
Zobacz wideo

Już kilkanaście miesięcy temu dziennikarze angielskiego "Sunday Times” dotarli do tysięcy listów, e-maili oraz przelewów bankowych, które miały kompromitować działacza z Kataru, Mohameda Bin Hammama. Były szef Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej został oskarżony o korupcję. Ostatecznie FIFA umorzyła śledztwo, ale po kilku miesiącach temat wrócił. Okazało się, że Bin Hammam przekupił oficjeli z różnych państw, by lobbowali za wyborem Kataru na organizatora MŚ.

Wiadomo było, że Katar płacił łapówki działaczom FIFA, by zostać organizatorem mundialu w 2022. Dziś okazało się, że zapłacił także organizacji. „Sunday Times” dotarł do dokumentów z listopada 2010 r.  Wynika z nich, że katarska telewizja Al Jazeera kupiła od FIFA prawa do pokazywaniu kilku imprez za 400 mln dolarów. Przelanie 100 mln zostało jednak uzależnione od tego, czy Katar zostanie organizatorem mundialu. To nie koniec, bo tuż przed ogłoszeniem wyników Al Jazeera znów zapłaciła władzom światowego futbolu. Znów za prawa telewizyjne - tym razem 440 mln dolarów.

Kontrowersje wokół mundialu

Wybór Kataru na organizatora MŚ od początku wzbudzał wiele kontrowersji. Temat korupcji pojawił się od razu po głosowaniu, ale Katarowi zarzuca się także, że mundial odbędzie się zimą, co znacząco utrudni organizację rozgrywek klubowych. Istnieją także obawy, co do bezpieczeństwa kibiców przemieszczających się po kraju w trakcie turnieju. A do tego cały czas mówi się o nieludzkim traktowaniu robotników budujących stadiony - Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych szacuje, że do 2022 r. na mundialowych budowach zginie 4 tys. ludzi.

Więcej o:
Komentarze (66)
Skandal przy przyznaniu organizacji MŚ w Katarze. Prawie miliard dolarów!
Zaloguj się
 • misiek12321

  Oceniono 27 razy 25

  Czy ktoś jest tym zdziwiony? Przecież piłka w obecnym wydaniu to pranie kasy, łapówki i mafia. Ni

 • bombadilwlocie

  Oceniono 13 razy 13

  Nie skandal, ale redystrybucja dóbr.

 • dj.80

  Oceniono 12 razy 12

  Ja cały czas nie rozumiem tylko jednej rzeczy.
  Na h*j I'm ten mundial. Putin zrobił olimpiadę, bo przy okazji jego świta się ustawiła na kilka pokoleń. Ale decydenci w Katarze w ten sposób kombinować nie muszą. Nie wiem, o co chodzi...

 • oloros11

  Oceniono 14 razy 10

  ale skad te zdziwienie - od dawna wiadomo ze cale te organizacje pilkarskie to gorsze niz mafia - pranie pieniedzy z udzilaem wszystkich bosow tego swiata - bezkarne od lat - a obok patologiczma . toksyczna pseudokultura kiboli
  najsmieszniejsci sa w Polsce - od pokolenia jednego sukcesu nie maja - a stradiony pelne ? masochistow - po co opni tam w ogole chodza ?

 • cozano

  Oceniono 9 razy 9

  Przecież w piłce zawodowej tylko o kasę się rozchodzi. Dlaczego nie rozpisuje się przetargu na ogranizację mistrzostw (kto zapłaci więcej ten organizuje), zamiast utrzymywania fikcji wyboru.
  Może dojdzie w końcu do tego punktu co organizacje olimpiad zimowych, że powoli trudno znaleźć naiwnego do finansowania działaczy olimpijskich.

 • pryszcze.duszy

  Oceniono 16 razy 8

  cała FIFA... Rosja też zorganizowała sobie turniej prowadząc działania zbrojne u sąsiada. Piłka nożna zadziwiająco często ma po drodze z patologiami.

 • zz1026

  Oceniono 10 razy 8

  alez zaskoczenie

  fife juz dawno nalezalo rozwiazac i na jej miejsce powolac jakis nowy twor
  ta organizacja jest kompletnie skorumpowana

 • xyz00001

  Oceniono 8 razy 6

  fifa, pzpn itp. itd. - większe lub ogromne organizacje przestępcze? i wszystko śmiga w świetle jupiterów, prawa i demokracji

 • dex_pl

  Oceniono 7 razy 3

  "Ja jestem uczciwym sędzią - zapłacili za 3:0, będzie 3:0"

  Przy tylu skandalach powinno się odebrać Katarowi prawa do organizacji mundialu. Ale kasa wręczona - jakby się FIFA wycofała, to nikt więcej by łapówki nie dawał. Więc bez względu na problemy - mundial się odbędzie.

  Tylko w przyszłości będą problemy podobne do organizowania olimpiad - wymagania organizacji tak duże, że tylko kraje dyktatorskie będzie na nie stać. A ludzie dość szybko przestaną to oglądać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX