Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Zmieniono przepisy gry w piłkę nożną. Bramkarzom łatwiej będzie bronić rzuty karne

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) wprowadziła aktualizację przepisów gry w piłkę nożną. Zmiany obejmą m.in. zagrania ręką przy golu czy zachowanie wymagane od bramkarzy przy bronieniu rzutów karnych.
Zobacz wideo

Najważniejsza zmiana wprowadzona przez IFAB to osadzenie w przepisach zagrania ręką. Do tej pory wiele ze zdarzeń pozostawało nieopisanych, większość z nich zostawała poddawana, często różnorodnej, interpretacji sędziów. Teraz zostało to dokładnie sprecyzowane, a chodzi konkretnie o zagrania ręką przy sytuacjach bramkowych.

IFAB zdecydowało, że jakiekolwiek użycie dłoni, choćby przypadkowe, będzie powodowało zatrzymanie gry. Żaden gol, który padnie po zagraniu piłki ręką, nie będzie uznawany. IFAB nie chce też szans stwarzanych sobie przez zatrzymanie piłki ramieniem.

Ale to nie jedyne zmiany, które wprowadzono do przepisów. Od przyszłego sezonu zmieni się także sposób przeprowadzania zmian na boisku. Do tej pory zawodnicy musieli opuścić boisko w miejscu znajdującym się między ławkami rezerwowych. Powodowało to, że większość trenerów i piłkarzy decydowało się na kradnięcie czasu przy korzystnym wyniku. Od nowych rozgrywek zawodnicy będą zobligowani do opuszczenia boiska przy najbliższej linii końcowej.

Zmieni się także m.in. sposób wznawiania gry od bramki. Obecnie bramkarze wybijający piłkę z piątego metra muszą podać ją do gracza stojącego poza polem karnym. Od nowego sezonu przepis ten zostanie zmieniony, a do gry dopuszczone zostaną podania od bramkarza do zawodnika stojącego w szesnastce.

Małej modyfikacji uległy również sposób interwencji golkiperów przy rzucie karnym. Obecnie bramkarze (przynajmniej w teorii), w momencie bronienia jedenastek, muszą stać na linii obiema nogami. Od przyszłego sezonu będzie to tylko jeden punkt styczny z linią, czyli bramkarze będą mogli stawać jedną nogą poza linią bramkową. Poprzednia interpretacja tego przepisu wzbudzała duże kontrowersje, gdyż sędziowie zazwyczaj nie zwracali uwagi na bramkarzy wychodzących kilka kroków przed linię bramkową. Wszystkie zmiany znajdują się w tym miejscu.