Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ghański dziennikarz zastrzelony za ujawnienie korupcji?

Ahmed Hussein-Suale, ghański dziennikarz, który ujawnił korupcję w afrykańskim futbolu, został zastrzelony w stolicy kraju - Akrze.

Ahmed Hussein-Suale został postrzelony trzykrotnie przez niezidentyfikowanego jeszcze człowieka na motorze. Hussein-Suale był częścią zespołu dowodzonego przez słynnego, tajnego dziennikarza Anasa Aremeyawa Anasa. Zespół ten zasłynął z publikacji dokumentu, w którym szef ghańskiego związku - Kwesi Nyantakyi - oraz 77 sędziów zostało oskarżonych o przyjmowanie łapówek.

Po publikacji filmu ghański związek został rozwiązany, a Nyantakyi zawieszony przez FIFA. Śmierć Husseina-Suale'a jest szokiem dla kraju, który w przeciwieństwie do innych państw Afryki, cieszy się wolnymi mediami.

- Oczekuję, że policja możliwie jak najszybciej schwyta sprawców tej haniebnej zbrodni - napisał na Twitterze prezydent Ghany, Nana Akufo-Addo.

Chociaż Ghana zajmuje najwyższe miejsce z państw afrykańskich w światowym rankingu wolnych mediów "Reporterzy bez granic" (RSF), to Komitet Ochrony Dziennikarzy z siedzibą w USA napisał w oświadczeniu, że "ta strzelanina jest poważnym sygnałem, że dziennikarze w Ghanie nie mogą pracować w bezpiecznych warunkach."

Do zabójstwa doszło po fali krytyki i nienawiści, jaka spadła na zespół pracujący przy dokumencie. Jeden z ghańskich polityków - Kennedy Agyapong - nazwał Husseina-Suale'a "niebezpiecznym", publikując jego zdjęcia oraz obiecując nagrodę za "pobicie go." W czwartek Agyapong nie udzielił żadnego komentarza.

Do śmierci kolegi odniósł się za to Anas, który z powodów bezpieczeństwa zakrywa twarz podczas publicznych wystąpień. "To smutna wiadomość, ale nie uciszą nas. Spoczywaj w pokoju, Ahmed" - napisał na kontach na Twitterze oraz Facebooku.