Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Złota Piłka. "Dlaczego kobiety wciąż muszą zmagać się z tym g*****?"

"To kolejny przykład absurdalnego seksizmu, który wciąż istnieje w sporcie. Dlaczego kobiety nadal muszą zmagać się z tym g*****? Przez całe życie uprawiam sport i poziom seksizmu w nim jest niesamowity". Tak na żenujące słowa Martina Solveiga do Ady Hegerberg podczas gali Złotej Piłki zareagował Andy Murray.

Andy Murray jest wielkim fanem kobiecego sportu. Szkot był orędownikiem zrównania płac w męskim i kobiecym tenisie, a jego wypowiedzi o sportsmenkach zawsze był pełne szacunku. 31-letni tenisista podziwiał m.in. wielkie umiejętności Agnieszki Radwańskiej. - To moja ulubiona tenisistka. Agnieszka gra bardzo inteligentnie, inaczej niż większość tenisistek. Nie jest tak silna jak Szarapowa czy inne zawodniczki, ale potrafi znakomicie grać kątowo. Robi to fantastycznie - mówił kilka lat temu.

Teraz Szkot stanął w obronie Ady Hegerberg. Reprezentantka Norwegii jako pierwsza kobieta w historii wygrała prestiżowy plebiscyt Złotej Piłki. Dotychczas nagroda "France Football" była przyznawana tylko mężczyznom. Niestety, historyczny moment zepsuł Martin Solveig, znany francuski DJ, który był jednym z prowadzących gali. Gdy Ada Hegerberg weszła na scenę i odebrała Złotą Piłkę, DJ zapytał ją "czy twerkuje", co w popkulturze znane jest jako potrząsanie pośladkami w rytm muzyki. Norweska piłkarka oburzyła się, odpowiedziała krótko "nie" i zeszła ze sceny.

- To kolejny przykład niedorzecznego seksizmu, który wciąż istnieje w sporcie. Dlaczego kobiety nadal muszą zmagać się z tym g*****? - napisał na Instagramie Andy Murray, trzykrotny mistrz wielkoszlemowy i były lider rankingu ATP. - Jakie pytania otrzymali Kylian Mbappe i Luka Modrić? Domyślam się, że związane z piłką nożną. Wszyscy, którzy twierdzą, że te reakcje są przesadzone, że to tylko żart... To nie był żart. Przez całe życie uprawiam sport i poziom seksizmu w nim jest niesamowity - dodał.

Martin Solveig przeprosił Norweżkę

Po całym incydencie Martin Solveig publikował przeprosiny na Twitterze. - Przepraszam każdego, kto mógł być obrażony. To był żart, prawdopodobnie zły, i chcę ją przeprosić. Niestety, sprawił to mój poziom języka angielskiego. Nie chciałem nikogo urazić i nie wiedziałem, że może to być uznane za takie przestępstwo. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę całą sekwencję zdarzeń, bo my skończyliśmy tańczyć do Franka Sinatry - mówi Solveig. DJ opublikował również tweeta, w którym tłumaczy, że Norweżka przyjęła jego przeprosiny i zrozumiała żart. - Przyszedł do mnie później i był naprawdę smutny, że tak to się stało - powiedziała Hegerberg w rozmowie z BBC.

Luka Modrić najlepszy wśród mężczyzn

Luka Modrić został zwycięzcą Złotej Piłki. Chorwat wyprzedził Cristiano Ronaldo aż o 277 pkt i został wybrany najlepszym piłkarzem 2018 roku w plebiscycie organizowanym przez "France Football". Trzecie miejsce zajął Antoine Griezmann.