Sensacyjne informacje niemieckich mediów: "Gianni Infantino wyprzedaje światowy futbol"

Niemiecki "Sueddeutsche Zeitung" donosi, że prezydent FIFA Gianni Infantino planował sprzedać za 25 mld dolarów konsorcjum powiązanemu z Arabią Saudyjską prawa do dwóch nowych turniejów oraz do kolejnych mistrzostw świata.

Media od kilku dni informują o kolejnych szokujących planach prezydenta FIFA Gianniego Infantino. Tym razem dowiadujemy się, że Szwajcar chciał zorganizować dwa nowe turnieje w piłce nożne - Ligę Światową dla reprezentacji narodowych (zastąpiłaby Puchar Konfederacji) oraz zmodyfikowane Klubowe Mistrzostwa Świata, w których uczestniczyłyby 24 drużyny. Wszystko oczywiście po to, by FIFA z tytułu organizacji tych imprez mogła zarobić kolejne wielkie pieniądze. 

Gianni Infantino chciał sprzedać prawa do nowych rozgrywek arabskim inwestorom

W dokumentach, do których dotarli dziennikarze, pojawiają się nazwy dwóch konsorcjów, które mogłyby nabyć prawa do nowych turniejów. To brytyjski doradca inwestycyjny SB Investment Advisers Limited i Centricus Partners LP - firma inwestycyjna z siedzibą w Londynie. Obie spółki są powiązane z inwestorami z Arabii Saudyjskiej. Na październikowym Kongresie FIFA w Kigali nie zapadły żadne decyzje w tym względzie, gdyż pomysłom Infantino sprzeciwiła się UEFA.  

Gianni Infantino chciał również sprzedać prawa do kolejnych mundiali

W umowie z konsorcjum dotyczącym sprzedaży praw do nowych turniejów miał się pojawić jeszcze jeden zapis. Na jego mocy FIFA miałaby sprzedać również prawa do kolejnych mistrzostw świata, w tym dotyczące transmisji satelitarnych i sieciowych, archiwów, filmów i filmów wideo, gier wideo i merchandisingu. Dziennikarze "Sueddeutsche Zeitung" piszą wprost: Infantino wyprzedaje światowy futbol.

Gianni Infantino miał zarobić dwa mln dolarów

Całą transakcją miała kierować specjalnie utworzona do tego celu organizacja - FIFA Digital Corporation, w której FIFA miałaby 51% udziałów. Sam Infantino miał zostać przewodniczącym tej organizacji i zarabiać z tego tytułu dwa mln dolarów rocznie.

FIFA zdążyła już zaprzeczyć tym rewelacjom niemieckich mediów. Niewykluczone jednak, że temat sprzedaży praw arabskim inwestorom wróci. Prezydent FIFA zna się bowiem dobrze z przedstawicielami władz Arabii Saudyjskiej, którą często odwiedza.

Więcej o: