Amp Futbol. Mistrzostwa świata 2018. Zasady gry

W sobotę 27 października w Meksyku rozpoczęły się mistrzostwa świata w Amp Futbolu, odmianie piłki nożnej dla osób po amputacjach kończyn. Reprezentacja Polski w niedzielę rozegrała swój pierwszy mecz turnieju, w którym pokonała 1:0 Kolumbię. Przedstawiamy zasady dyscypliny, w której biało-czerwoni uznawani są za jednych z najlepszych na świecie.

"Amp Futbol jest właściwie taki sam, jak profesjonalna, dwunożna piłka, z jedynie kilkoma poprawkami" - czytamy na wstępie zasad umieszczonych na stronie internetowej światowej federacji amp futbolu. Dalej możemy zapoznać się m.in. z tym, jakie wymiary powinno mieć ampfutbolowe, a także jakie warunki powinni spełniać zawodnicy, uprawiający tą dyscyplinę.

>> Pokonali wielkie tragedie, teraz będą walczyć o mistrzostwo świata. "Słońce w Meksyku świeci dla was"

Wybrane zasady i przepisy gry w amp futbol:

1. Osoba po amputacji, definiowana jest jako osoba, która straciła część przynajmniej jednej kończyny (ręka od nadgarska, noga od kostki).

2. Piłkarze z pola mogą mieć dwie ręce, ale tylko jedną nogę. Bramkarze mogą mieć dwie nogi, ale tylko jedną rękę.

3. Gra rozgrywana jest bez protez, na metalowych kulach. Kule drewniane są niedozwolone ze względu na bezpieczeństwo i ryzyko złamania i odprysków.

4. Dozwolony jest przypadkowy kontakt kuli z piłką. Kule nie mogą jednak służyć do przesuwania lub kierowania piłką. Blokowanie lub przesuwanie piłki kulą jest traktowane tak samo, jak zagranie ręką.

5. Nie ma spalonych

6. Zawodnicy muszą nosić ochraniacze

7. Zaatakowanie innego gracza kulą oznacza wyeliminowanie zawodnika z meczu i rzut karny dla drużyny przeciwnej.

8. Na boisku mogą przebywać maksymalnie dwie osoby z wadami wrodzonymi kończyn [reszta to zawodnicy po amputacjach kończyn - red.]

9. Mecze rozgrywane są na boisku o wymiarach 60x40 metrów. W przypadku rozgrywania meczów na hali dopuiszcza się używanie ścian bocznych do odbijania piłki.

10. Mecz składa się z dwóch części, trwających po 25 minut, z 10 minutową przerwą między nimi.

11. W jednej drużynie na boisku przebywa sześciu zawodników i bramkarz, który nie może opuszczać pola karnego.

>> Mistrzostwa świata 2018. Polska wygrała z Kolumbią!

Polska faworytem mistrzostw świata?

Według wyżej wymienionych zasad rozgrywane są mistrzostwa świata, które w sobotę 27 października rozpoczęły się w Meksyku. Reprezentacja Polski, uznawana za jednego z głównych faworytów, w niedzielę wygrała pierwszy mecz fazy grupowej, pokonując 1:0 Kolumbię.  - Każdy wkłada serce i ogromny wysiłek w to, byśmy prezentowali się najlepiej, jako cała drużyna. Jesteśmy, a mówiąc my, mam na myśli także każdego zawodnika indywidualnie, przygotowani do gry na najwyższym poziomie. Czekamy tylko na „truskawkę na torcie” – medal mundialu - mówił kilka dni temu w rozmowie ze Sport.pl Bartosz Łastowski, jeden z najlepszych zawodników ampfutbolowej reprezentacji Polski. 

Selekcjoner reprezentacji, Marek Dragosz dodawał: Wszystkich rywali mamy doskonale rozpracowanych, jesteśmy przygotowani na rozegranie wielu meczów na mundialu. Dysponujemy szerokim, wyrównanym składem, w którym panuje znakomita atmosfera. Ale trzeba pamiętać, że to jest sport. Mogę obiecać jedno na pewno - wstydzić się za nas nigdy nie będziecie! 

Kolejne mecze reprezentacji Polski w poniedziałek (23:00 z Kostaryką) i wtorek (23:00 z Japonią).

Więcej o: