FIFA chce dwóch nowych turniejów. Pomysł budzi olbrzymie kontrowersje

W piątek zaplanowano ważne głosowania na zebraniu Rady FIA w Kigali, gdzie 37-osobowa rada FIFA będzie decydować o nowych turniejach. Ich sponsorem ma być japoński fundusz Soft-Bank dotowany m.in przez Arabię Saudyjską.

Gianni Infantino jest wielkim zwolennikiem wprowadzenia nowych turniejów w ramach FIFA. Prezydent FIFA, którego kadencja wygasa wiosną 2019 roku, szuka możliwości przyciągnięcia sponsorów i zdobycia głosów potrzebnych mu do reelekcji. Mają mu w tym pomóc projekty dwóch turniejów.

Dwie nowe propozycje

Chodzi o poszerzone klubowe mistrzostwa świata, które miałyby się odbywać co cztery lata. Inną opcją, do której dotarło "The Times" jest coroczny turniej przedsezonowy, w którym brałyby udział najlepsze drużyny klubowe (w tym prawdopodobnie 12 ekip z Europy).

Innym projektem zaproponowanym przez Infantino jest turniej do złudzenia przypominający Ligę Narodów wprowadzoną przez UEFA. Jej zwieńczeniem miałby być turniej TOP 8 rozgrywany co dwa lata. W majowym liście do ważnych osób w FIFA Infantino zasugerował, że nowy turniej odbędzie się w październiku lub listopadzie każdego nieparzystego roku, zaczynając od 2021 roku. Z kolei Puchar Konfederacji, organizowany obecnie co cztery lata w roku przed mistrzostwami świata, zostanie po prostu zniesiony.

Niemoralne pieniądze

W majowym liście pojawiła się również informacja, że 49% udziałów w turniejach zostanie sprzedany funduszowi, który został utworzony w japońskim Soft-Banku. Co więcej, zaczynając od 2021 miałoby to być około 25 miliardów dolarów, za trzy planowane edycje. Okazuje się jednak, że jednym z udziałowców Soft-Banku jest Arabia Saudyjska, a ostatnio przy udziale Soft-Banku kraj ustanowił także projekt o wartości 200 miliardów, mający na celu zbudowanie największej na świecie farmy fotowoltaicznej.

Problem po zabójstwie

Pomysł może jednak budzić duże kontrowersje, bo Arabia Saudyjska w ostatnim czasie musi zmagać się z oskarżeniami o brak poszanowania praw człowieka (w związku z zamordowaniem i poćwiartowaniem dziennikarza Jamala Khashoggiego, który krytykował saudyjską dynastię). W czasie trwającego spotkania FIFA odcięła się od spekulacji pisząc, że nowe formaty nie będą fundowane bezpośredniego przez żadne państwo. Okazuje się jednak, bezpośrednio nie, ale pośrednio już tak. 

- Pomysł jest bardzo cyniczny i stanowi objaw bezwzględnego merkantylizmu - mówi o planach Intantino Aleksander Ceferin (prezydent UEFA).

Wydaje się, że FIFA będzie trudno zrezygnować w saudyjskich pieniędzy. Według informacji "The Times" największe europejskie kluby mogłyby zarabiać na turnieju więcej niż w Lidze Mistrzów, co na pewno przekonałoby włodarzy klubów do udziału w kolejnych turniejach i to nawet w okresie przedsezonowym.

WWE nie zrezygnowało z saudyjskich pieniędzy

O moralności w zarabianiu pieniędzy długo debatowało także World Wrestling Entertainment, czyli potentat w amerykańskiej rozrywce sportowej i spółka od lat notowana na amerykańskiej giełdzie. 2 listopada WWE zaplanowało galę "Crown Jewel" w Arabii Saudyjskiej, ale po aferze związanej z zabójstwem dziennikarza zdecydowano się usunięcie wszystkich informacji związanych z miejscem gali.

Do 25 listopada WWE rozważało scenariusze przeniesienie wydarzenia do innego państwa, ale firma postanowiła wywiązać się z kontraktu. Od razu przełożyło się to na giełdowe spadki, a akcje WWE potaniały do poziomu najniższego od początku lipca. Rachunek ekonomiczny jest jednak bezwzględny, a firma zdecydowanie więcej zarobi na promocji Arabii Saudyjskiej. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.