FIFA chce stworzyć własną Ligę Narodów

Prezydent FIFA, Gianni Infantino, wyszedł z propozycją zorganizowania dwóch nowych turniejów międzynarodowych: "małych Mistrzostw Świata" i rozszerzonej wersji Klubowych Mistrzostw Świata.

W tym tygodniu dojdzie do spotkania władz FIFA, na którym będą omawiać zorganizowanie dwóch nowych turniejów pomysłu Gianniego Infantino. Włoch chce wprowadzić "mini Puchar Świata", który ma mieć podobny format do Ligi Narodów UEFA, a także rozszerzoną wersję Klubowych Mistrzostw Świata FIFA.

Pojawiły się już pierwsze reakcje na propozycję FIFA. Aleksander Ceferin, prezydent UEFA, określił ten pomysł jako "cyniczny i bezwzględny merkantylizm" i oskarża FIFA o zabijanie ducha gry.

Turnieje mają przynieść FIFA ogromne dochody. W maju Infantino ujawnił członkom rady, że jego plany są wspierane przez "solidną i poważną" grupę inwestorów, którzy mają wydać 19 miliardów funtów przez 12 lat, zaczynają od 2021 roku.

Oficjalnie nie poinformowano co to za inwestorzy, ale według medialnych doniesień ma to być japoński SoftBank Group i Saudyjski Fundusz Państwowy.

Globalna Liga Narodów przyniesie znaczące zmiany w piłkarskim kalendarzu międzynarodowym. W decydującej fazie "mini Pucharu Świata" ma występować 8 reprezentacji, a rozgrywany będzie co 2 lata. Turniej finałowy rozgrywek ma nosić nazwę "Final 8". Rozgrywany będzie w październiku i listopadzie lat nieparzystych, począwszy od 2021 roku. Puchar Konfederacji natomiast zostanie zlikwidowany.

Coroczne rozgrywki Klubowych Mistrzostw Świata, które obecnie składają się z siedmiu drużyn, zostaną rozszerzone do 24 zespołów i będą rozgrywane co cztery lata.

>>> Plan transmisji środowych meczów Ligi Mistrzów [TRANSMISJA, STREAM ONLINE]

>>> Adam Nawałka przejmie Zagłębie Lubin?

>>> Nietypowa cieszynka Marcelo. Hiszpańskie media wyjaśniają

Więcej o: