Alba Palacios pierwszą transgenderową piłkarką w Hiszpanii

Alba Palacios została pierwszą transgenderową piłkarka w Hiszpanii. 33-latka, która wcześniej jako Alvaro Palacios grała w niższych ligach męskich, dostała specjalne pozwolenie na występy w rozgrywkach kobiecych zanim ukończy terapię hormonalną.

Alba Palacios przeszła do historii w weekend. Dla trzecioligowego Las Rozas CF gola strzeliła już po 20 minutach. - Gdy trafiłam do bramki, to nie wiedziałam, co zrobić. Gdy minął pierwszy szok, pobiegłam cieszyć się z trenerami, partnerem i fanami - mówiła Palacios hiszpańskiej telewizji TVE.

Alba Placios wcześniej znana była jako Alvaro Palacios, który w piłkę grała od 10 roku życia. 14 lat spędziła w klubie Pozuelo de Alcorcon. A potem nastąpiła przerwa. W wieku 32 lat wróciła do gry i rozpoczęła kurację hormonalną. - Piłka nożna to seksistowski sport. Tylko trener wiedział o wszystkim, bo musiał wytłumaczyć, czemu moja forma spada - mówiła Palacios.

Była wdzięczna władzom madryckiej federacji piłkarskiej za możliwość debiutu. Bo to dzięki nim udało się załatwić zezwolenie na grę. - Pozwolili mi zagrać, choć jeszcze nie upłynęły dwa lata, odkąd zaczęła kurację hormonalną. To wielki gest dla mnie i całej społeczności transgenderowej - mówiła Palacios.

- Alba Palacios była już wcześniej zarejestrowana pod imieniem Alvaro. Nie ma nowego numeru identyfikacyjnego (odpowiednik polskiego numeru PESEL), nie mogliśmy dokonać nowej rejestracji. Dlatego wydaliśmy pozwolenie na grę - tłumaczyła Nerea Alonso, rzeczniczka związku piłki nożnej kobiecej w Hiszpanii. Federacja opierała się na dwóch aktach prawnych, które przegłosowano w hiszpańskim parlamencie dwa lata temu - o tożsamości płciowej i o ochronie osób LGBTI.

Alba ma 170 cm wzrostu i waży 59. Lubi grać na skrzydle, ale trener David Herrero woli, gdy gra na środku obrony, bo ceni grę w powietrzu i umiejętność ustawienia się do piłki. Swoją piłkarkę wspiera. - Rywalizacja odbywa się z podziałem na płeć, a nie na poziom testosteronu. Niektóre kobiety produkują go więcej niż inne. Testosteron Alby spadł po kuracji hormonalnej. Pod względem biologicznym może rywalizować z kobietami, bo jest kobietą. Jej umiejętności rozwijały się przez całe życie i nie miały nic wspólnego z płcią - mówi.

Liga Mistrzów. Valencia - Juventus. Czy Cristiano Ronaldo słusznie został ukarany czerwoną kartką?

Jerzy Brzęczek w "Wilkowicz Sam na Sam": - Nie mówię, że drzwi są dla Mierzejewskiego zamknięte. Ale ma dziś do kadry daleko [ZAPOWIEDŹ]

Więcej o: