Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Transfery. CIES: Real Madryt dokonał tego lata najlepszego zakupu

Thibaut Courtois opuścił latem Chelsea i za 40 mln euro trafił do Realu Madryt. Według CIES (Międzynarodowe Centrum Badań nad Sportem) to była najbardziej opłacalna (z perspektywy klubu kupującego) operacja tego lata na rynku transferowym.

Real Madryt kupił 26-letniego belgijskiego bramkarza za 38 milionów funtów i jeszcze wypożyczył londyńczykom na cały sezon Mateo Kovacicia. "The Blues" zdecydowali się sprzedać swojego bramkarza po tym, jak udało się im kupić Kepę Arrizabalagę z Athletic Bilbao za rekordową sumę 80 mln euro. Jeszcze nikt nie zapłacił tak wysokiej kwoty za golkiepera. Transfer Realu został wybrany najefektywniejszym transferem z perspektywy klubu kupującego, natomiast Atheltic dokonał najrozsądniejszej sprzedaży tego lata.

A to dlatego, że według CIES Courtois był wart 60 mln euro, czyli o 20 mln więcej niż zapłacił Real. Klub z Bilbao został wyróżniony dlatego, bo Kępa był wyceniany latem na zaledwie 35 mln euro. Czyli - według CIES - Chelsea przepłaciła za niego aż 44 mln euro.

Najlepsze transfery klubów, które kupowały:

Ranking CIESRanking CIES CIES

Najlepsze transfery klubów, które sprzedawały:

Ranking CIESRanking CIES CIES

Inne rankingi

CIES opublikowało także ranking klubów, które w ciągu ostatnich ośmiu sezonów wydały najwięcej pieniędzy na transfery. I co ciekawe aż siedem klubów przeznaczyło więcej środków niż Real Madryt. Natomiast klubem, który w latach 2010-18 najwięcej zarobił na sprzedaży zawodników było AS Monaco. Więcej znajdziesz TU.