Liga Narodów. Włochy pewnym kandydatem do spadku. Portugalia i Polska górują nad nimi poziomem

Oczywistym jest, że odbudowanie reprezentacji Włoch nie będzie dla Roberto Manciniego łatwym zadaniem. Ale chyba nikt nie spodziewał się, że "Squadra Azzurra" będzie odstawała poziomem aż tak bardzo od Portugalii i - w mniejszym stopniu, ale jednak - Polski. Oglądanie Italii przypomina koszmar. Koszmar, który bardzo szybko może skończyć się spadkiem do drugiej dywizji.

Oglądając starcie w Lizbonie polski kibic mógł czuć żal. Żal, że w piątek Polakom nie udało się pokonać Włochów. Może zabrakło nieco większego ryzyka, by przycisnąć słabiutką ekipę Manciniego. Ostatecznie zadecydowała jedna akcja, jedna prosta strata piłki, czego konsekwencją był niepotrzebny faul w polu karnym.

Portugalia dużo lepsza

Ile wart był tak naprawdę ten remis mieliśmy przekonać się w poniedziałek. Portugalia od początku była faworytem tej grupy i pierwsze mecze zdają się to potwierdzać. Jej przewaga nad Włochami nie ulegała wątpliwości w żadnym aspekcie gry. 1:0 to najniższy wymiar kary, Gianluigi Donnarumma powinien częściej wyciągać piłkę z siatki. Dużo częściej.

Włochy bez pomysłu

Jak na razie reprezentacji Włoch nie ma. Nie widać po niej żadnego planu, pomysłu na grę. Niczego. Roberto Mancini daje szanse kolejnym piłkarzom i czeka, aż coś w końcu "kliknie", przyniesie jakikolwiek efekt. Włosi byli słabsi nie tylko od Portugalii, ale również od Polski, na własnym boisku nie potrafili zagrozić ekipie Jerzego Brzęczka i uratował ich jedynie feralny rzut karny. W obu meczach oddali łącznie jedynie cztery celne strzały!

Przed meczem z Portugalią Mancini wymienił dziewięciu z dziesięciu piłkarzy z pola. - Zmieniliśmy tak dużo, bo musimy dbać o piłkarzy. Nie możemy ryzykować - wytłumaczył selekcjoner Włoch. Problem w tym, że w chwili obecnej jego ekipy nie da się oglądać. Tu już nie chodzi o konkretne nazwiska, a o brak pomysłu na drużynę, na to jak ma wyglądać, w jakim stylu ma grać. Inna sprawa, że z Portugalią nie zagrał nikt z Juventusu po raz pierwszy od 20 lat (!).

Rewolucja dla rewolucji

Różnicę między Włochami a Polską pokazuje najlepiej skala zmian po MŚ 2018. Jerzy Brzęczek mógł zachować ten sam kręgosłup zespołu, nowe twarze pojawiły się jedynie na lewej obronie (Arkadiusz Reca) i środku pomocy (Mateusz Klich). To jedynie ewolucja.  Włosi przechodzą rewolucję po nieudanych eliminacjach. Tylko że ta rewolucja jak na razie nie prowadzi donikąd. Nie widać jej celu poza samymi zmianami i pierwsze mecze w Lidze Narodów są tego brutalnym dowodem. Jeśli nic szybko się nie zmieni, to Włosi dopiszą do swojej listy wstydu spadek do drugiej dywizji LN.

Portugalia - Włochy. Tym bardziej szkoda, że w Bolonii nie udało się Polakom wygrać. Włosi są w rozsypce

Więcej o: