Nigeria i Ghana zawieszone przez FIFA?

Nigeria i Ghana mogą zostać wykluczone z rozgrywek FIFA, jeśli w najbliższych dniach w ich związkach piłkarskich nie zostanie przywrócony ład.

Nigeria, uczestnik ostatnich mistrzostw świata w Rosji, może zostać zawieszona już 20 sierpnia, jeśli do tego dnia związkiem nie zacznie kierować Amaju Pinnick, który wygrał poprzednie wybory władz federacji. Ostatnio nigeryjski sąd uznał za prezesa nigeryjskiej federacji Chrisa Giwe, który przez FIFA został zawieszony na pięć lat. FIFA nie godzi się na kierowanie związkiem przez osobę przez nią zawieszoną.

Ebenezer Cobb Morley, czyli ojciec piłki nożnej. Kim był założyciel pierwszego związku piłkarskiego w historii?

W Nigerii kolejne wybory władz federacji zaplanowano na 20 września, ale FIFA wymaga natychmiastowej reakcji. Wedle zapewnień FIFA, ewentualne zawieszenie nie wpłynie na grę kobieciej reprezentacji U20 w mistrzostwach świata.

Ghana może zostać zawieszona tydzień później, chyba że prokurator generalny wycofa się z decyzji o likwidacji federacji. Władze piłkarskiej centrali w Ghanie są zamieszane w skandal korupcyjny. Prezes GFA Kwesi Nyantakyi, który miał przyjmować łapówki, podał się do dymisji, zrezygnował ze stanowisk w FIFA i CAF, ale dla władz centralnych to za mało. Stąd decyzja prokuratora. A FIFA nie akceptuje, gdy władze państwowe ingerują w sprawy federacji.

Jeśli Ghana zostanie zawieszona, piłkarska reprezentacja może nie zagrać meczu kwalifikacji do Pucharu Narodów Afryki z Kenią i Nigerią.

Jest nowy ranking FIFA. Duży spadek reprezentacji Polski. Nowy lider

Więcej o: