Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ebenezer Cobb Morley w Google Doodle. Kim był Ebenezer Cobb Morley?

Ebenezer Cobb Morley urodził się 16 sierpnia 1831 roku. W czwartek świętujemy 187 rocznicę jego urodzin. Google poświęcił Ebenezer Cobb Morley swojego Google Doodle. Z czego zasłynął Ebenezer Cobb Morley?

Ebenezer Cobb Morley jest uznawany za ojca i pomysłodawcę współczesnej piłki nożnej. Urodził się w Hull i mieszkał tam do 22 roku życia. Później przeniósł się do Barnes, gdzie założył klub sportowy Barnes Club.

 

>> Ebenezer Cobb Morley, czyli ojciec piłki nożnej. Kim był założyciel pierwszego związku piłkarskiego w historii?

Ebenezer Cobb Morley ojcem założycielem piłki nożnej

26 października 1863 r. Morley zwołał zebranie. Odbyło się ono w Freemasons Tavern na londyńskim placu Lincoln's Inn Fields.Tam chciał usystematyzować zasady gry, zwanej futbolem. Wtedy powstał pierwszy związek piłkarski Football Association (FA) i pierwsze oficjalne reguły piłki nożnej. 

Początki piłki nożnej sięgają średniowiecza, jednak aż do 1863 roku nie miała ona oficjalnych przepisów i nie była uporządkowaną dyscypliną sportu.

Jakie przepisy wymyślił Ebenezer Cobb Morley?

Zasady wymyślone przez Ebenezer Cobb Morley nie są zbyt podobne do obecnych przepisów piłki nożnej. Pierwsze 13 przepisów wymyślone przez Morleya i jego kolegów sprawiały, że ówczesna piłka nożna bardziej przypominała rugby. Dopuszczano zatrzymywanie przeciwnika, nie było poprzeczki, drużyny nie miały bramkarzy. Zawodnicy nie mogli nosić butów z wystającymi zeń gwoździkami czy metalową, blaszaną podeszwą lub przyklejoną do obcasów gutaperką: utwardzoną gumą idealną do nastąpienia przeciwnikowi na goleń.

Google DoodleGoogle Doodle Google

Współczesna piłka nożna może skorzystać z pewnych opracowanych przez Morleya reguł. Przypomnijmy, że nie przewidywały one rzutów karnych, przepychania się czy ciągnięcia. Boiska mogły mieć do ok. 91,5 metra szerokości i dwa razy więcej długości.

Przepisy opracowane przez Football Association zmieniono niemal tuż po ich zapisaniu. Nowe zasady dotyczące spalonego zezwalały na przykład na swobodne podawanie piłki do przodu do innego zawodnika, jeśli między graczem kopiącym piłkę a bramkarzem znajdowało się przynajmniej trzech (później - dwóch) piłkarzy drużyny przeciwnej. Słynny Queen's Park Club z Glasgow wymyślił wtedy "grę kombinacyjną" - błyskawiczne przekazywanie sobie piłki od zawodnika do zawodnika.

Grób Ebenezera Cobba Morleya

Ebenezer Cobb Morley zmarł 20 listopada 1924 roku w wieku 93 lat w Richmond. Został pochowany w swojej rodzinnej miejscowości, na cmentarzy w Barnes.

Grób Ebenezer Cobb MorleyGrób Ebenezer Cobb Morley Wikimedia Commons

***

Tak słabego debiutu na ławce trenerskiej Realu nie było od 70 lat

Gareth Bale wychodzi z cienia, nowy Karim Benzema? Możliwe, ale to Diego Costa jest bohaterem

Okiem za Szymonem Marciniakiem

Atletico pokonało Real po dogrywce, Sześć goli w meczu o Superpuchar