Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Mundial 2018. Iran bez butów. Decyzja Trumpa

Reprezentacja Iranu ma problem przed mistrzostwami świata w Rosji. Na kilka dni przed pierwszym meczem na mundialu drużyna Carlosa Queiroza nie ma... butów do gry.

Wszystko przez zerwanie porozumienia nuklearnego z Iranem przez Stany Zjednoczone. Donald Trump już wcześniej groził wycofaniem się USA z zawartej w lipcu 2015 roku pomiędzy Stanami, Francją, Wielką Brytanią, Chinami, Rosją i Niemcami a Iranem umowy, której celem było ograniczenie irańskiego programu nuklearnego.

Według Trumpa porozumienie było fikcją, a zerwanie go zwiększy bezpieczeństwo USA. Stany zapowiedziały już wprowadzenie surowych sankcji wobec wszystkich firm, które zamierzają utrzymywać kontakty handlowe z Iranem. Dlatego też Nike zerwało współpracę z reprezentacją piłkarską tego kraju.-  Amerykańskie sankcje oznaczają, że Nike nie może obecnie dostarczać obuwia drużynom sportowym z Iranu - poinformowała w oficjalnym oświadczeniu firma.

Selekcjoner reprezentacji Iranu Portugalczyk Carlos Queiroz był zaskoczony decyzją Nike. - Piłkarze są przyzwyczajeni do sprzętu sportowego, w którym grają. To nie jest w porządku dokonywać takiej zmiany na kilka dni przed ważnymi meczami - powiedział szkoleniowiec dziennikarzom.

Zawodnicy Iranu pierwszy mecz na mundialu zagrają z Marokiem 15 czerwca. Piłkarze będą musieli nabyć nowe obuwie na własną rękę.