VAR w 1. Lidze. Chojniczanka z Rakowem zagra pod okiem systemu

Po raz pierwszy w historii pierwszoligowych rozgrywek, podczas meczu Chojniczanka Chojnice - Raków Częstochowa będzie działał system powtórek wideo (VAR).

System VAR w polskiej lidze zadebiutował na początku obecnego sezonu. Polski Związek Piłki Nożnej sukcesywnie zwiększa liczbę meczów, podczas których główny arbiter jest wspomagany przez wideoasystentów. VAR obecny jest na meczach ekstraklasy oraz w Pucharze Polski, teraz zawita do I Ligi.

Po raz pierwszy VAR zadebiutuje w Nice 1 Lidze w meczu Chojniczanka Chojnice - Raków Częstochowa (zaległe spotkanie 25 kwietnia) Sędzią głównym meczu będzie Artur Aluszczyk, a sędziami VAR Bartosz Frankowski i Marcin Bieniek.

Co o systemie VAR muszą wiedzieć kibice? Przede wszystkim, że tylko sędzia może podjąć decyzję o przeprowadzeniu wideoweryfikacji. Należy pamiętać, że nie może tego uczynić żaden członek sztabu szkoleniowego, czy zawodnik.

VAR stosuje się w czterech kategoriach boiskowych wydarzeń. W przypadku bramek, rzutów karnych, bezpośrednich czerwonych kartek i identyfikacji zawodników (m.in. przy zmianach).

- Celem wprowadzenia systemu VAR nie jest wprowadzenie stuprocentowej skuteczności w sędziowaniu. Piłka nożna zawsze budziła, budzi i mam nadzieję będzie budzić ogromne emocje. Nie da się zrobić tak, by sędziował komputer, to zabiłoby futbol. Chodzi o to, by przy minimum ingerencji osiągnąć maksimum korzyści -– tłumaczy międzynarodowy arbiter, sędzia edukator VAR Paweł Gil.

VAR na meczu 1. ligi to na razie jednorazowy pomysł. PZPN, który dostarczy system na boisko w Chojnicach nie wyklucza jednak, że w miarę możliwości w przyszłości takie akcje mogą być powtarzane.

Janusz Filipiak, właściciel Comarchu i Cracovii, w "Wilkowicz Sam na Sam": Przed meczem w europejskich pucharach powiedziałem zawodnikom, że za awans jest milion złotych. Jeden piłkarz parsknął śmiechem. Co z takim nastawieniem można zrobić?