Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Szczery Nawałka. Jach "zamknął sobie drogę na mundial". Mierzejewski "szanse ma minimalne"

Adam Nawałka przyznał dziennikarzom, że transfer Jarosława Jacha do Crystal Palace zamknął zawodnikowi drogę na MŚ w Rosji. Trener dodał jednak, że z perspektywy czasu decyzja ta może być słuszna. Na grę z orzełkiem na piersi, miło dobrej formy, nie powinien nastawiać się też Adrian Mierzejewski.

Na marcowe zgrupowanie reprezentacji przed meczami z Nigerią i Koreą Południową Adam Nawałka powołał 30 zawodników. Brak Jakuba Błaszczykowskiego, chociaż rzucał się w oczy, można było zrozumieć. Pomocnik Wolfsburga dopiero wraca do zdrowia po urazie pleców. Wraz z trenerem uznał, że lepiej będzie rehabilitować się w Niemczech. Na liście wybrańców Nawałki zabrakło jednak też Jarosława Jacha. Niedawny piłkarz Zagłębia Lubin nieźle zaprezentował się na środku obrony w listopadowych meczach z Urugwajem i Meksykiem. W zimowym okienku transferowym zdecydował jednak o przeprowadzce do Crystal Palace. Wiedział, że to ryzykowna decyzja.

Jacha marzenia o Premier League

- Miałem oferty z Niemiec i Anglii. Musiałem wybrać odpowiednią piłkarską drogę, która pomoże mi się rozwijać i spełniać moje marzenia. Ingolstadt deklarowało, że będę grał regularnie, ale z drugiej strony pojawiło się Crystal Palace, które tak naprawdę jest spełnieniem moich marzeń. Premier League to bardzo bliska mi liga, którą niezwykle cenię – mówił Jach w niedawnej rozmowie ze Sport.pl. Obrońca poszedł za marzeniami, ale wierzył, że dalej będzie blisko kadry Nawałki.

- Liczę, że pomimo zmiany barw klubowych, w marcu dostanę powołanie na mecze z Nigerią i Koreą Południową – mówił otwarcie. Na kredyt jednak gry u Nawałki nie ma.

Jach ostatnio o punkty walczył... 17 grudnia, jeszcze w Ekstraklasie, no i zrobił się problem. Nawałka podjął ten temat z piłkarzem.

Kadra tylko w perspektywie

- Widziałem się z Jarkiem, będąc w Londynie. Rozmawiałem o jego sytuacji. Spodziewałem się, że w klubie może mieć kłopoty z miejscem w składzie. On teraz walczy, by znaleźć się tam w kadrze meczowej. To przełożyło się niestety na sytuację u nas. Ponieważ nie gra w Premier League to wiadomo, że jego szanse na wyjazd do Rosji praktycznie nie istnieją. Jarek ma tego świadomość – przedstawił sytuację trener. Ocenił jednak, że w szerszym kontekście, decyzji Jacha o przeprowadzce na Wyspy nie można krytykować.

- On pracuje tam ciężko i pewnie szybko nadrobi przygotowanie taktyczne i motoryczne, które u niego szwankowało. Z jednej strony zamknął sobie drogę na mundial, ale z perspektywy roku czy dwóch lat treningi na bardzo wysokim poziomie sprawiają, że zawodnik szybko robi postępy. Jeszcze kiedyś możemy mieć z niego pożytek – wyjaśnił Nawałka.

Mierzejewski? „Inna koncepcja”

 Selekcjoner polskiej kadry odniósł się też do znakomitej postawy 31- letniego Adrian Mierzejewskiego. Piłkarz Sydney FC w tym sezonie w 20 ligowych meczach strzelił 12 goli i cieszył się z 6 asyst.

- Jego temat pojawił się w naszych analizach. Monitorowaliśmy go, jak wielu innych piłkarzy. Nie otrzymał powołania, bo mam inną koncepcje budowania drużyny – powiedział Nawałka. Zasugerował, że opiera się na grupie zawodników młodszych i na nich będzie stawiał.

- Nie zamykam jeszcze tematu, ale jeśli chodzi o MŚ, to trzeba sobie powiedzieć, że jego szanse są minimalne. No chyba, że inni będą mieli jakieś problemy zdrowotne – ocenił trener.

Nawałka o grze z trzema obrońcami: Znów chcemy przetestować to ustawienie

Więcej o: