Wojciech Szczęsny pobił wspaniały rekord. Polak lepszy od Buffona

W 21. kolejce Serie A Juventus pokonał Genoę 1:0. W I składzie 14. występ zaliczył W. Szczęsny, który po raz 10. w tym sezonie nie stracił bramki. Przy takiej liczbie meczów, nikt nigdy nie zaliczył, tylu czystych kont w historii Starem Damy.

Mecz z Genoą był 14. występem Szczęsnego w pierwszym składzie Juventusu. Wcześniej reprezentant Polski zaliczył dziesięć występów w Serie A, dwa w Pucharze Włoch i jeden w Lidze Mistrzów. W poniedziałkowym starciu, wygranym 1:0, 27-latek po raz dziesiąty nie dał się pokonać. 

Polak został tym samym pierwszym bramkarzem w historii turyńskiego klubu, który osiągnął taką liczbę meczów z czystym kontem tak szybko. Gianluigiemu Buffonowi udało się to dopiero po 22 meczach, a legendarnemu Dino Zoffowi po 19 spotkaniach.

Mecze potrzebne bramkarzom Juventusu na zachowanie 10 czystych kont:

1. Wojciech Szczęsny - 14

2. Dino Zoff - 19

3. Angelo Peruzzi - 20

4. Gianluigi Buffon - 22

5. Gianpiero Combi - 26

5. Stefano Tacconi - 26

7. Lucidio Sentimentini - 44

Szczęsny do Juventusu przychodził jako tymczasowy zmiennik i następca Gianluigiego Buffona. Polak zdecydował się na transfer do zespołu mistrzów Włoch, mimo świadomości tego, że w sezonie 2017/18 większość meczów Starej Damy obejrzy z ławki rezerwowych. – Nie ma wyboru, kiedy Juventus wzywa. Mówimy o jednym z trzech-czterech najlepszych klubów w Europie, więc to była łatwa decyzja – przyznaje Polak.

- To nie wstyd być zmiennikiem kogoś takiego jak Gianluigi Buffon. Decyzja, którą podjąłem, była testem pokory. Miałem jednak w głowie kolejne 10 lat. Już gram dość często, więc jestem naprawdę szczęśliwy. W życiu lubię stabilizację, więc widzę tu siebie za 10 lat - dodaje.

Więcej o: