Skandal w Niemczech. Sędzia odsunięty od VAR-u

Niemiecki Związek Piłkarski (DFB) odsunął sędziego Hellmuta Kruga od wykonywania obowiązków kierownika centrali VAR. Sprawa dotyczy faworyzowania jednego z klubów przez arbitra zajmującego się meczem Schalke - Wolfsburg (1:1). W klubie z Wolfsburga gra Jakub Błaszczykowski.

Według śledztwa przeprowadzonego przez DFB, urodzony w Gelsenkirchen Krug (przydzielony do nadzorowania asystentów wideo, którzy obserwowali mecz Schalke - Vfl Wolfsburg) dopuścił się niemoralnego zachowania. Okazało się, że były sędzia wpływał na pracę jednego z arbitrów i wypaczył wynik spotkania. 

System VAR działa w Niemczech inaczej niż w naszym kraju. W Polsce każde spotkanie obserwowane jest przez asystentów z wozu na stadionie. U naszych sąsiadów VAR ma jedną centralę - w Kolonii i stamtąd oglądane są wszystkie mecze

Sprawa dotyczy dwóch zachowań Kruga, które miało wpłynąć na sędziego Marco Fritza. W pierwszej analizowanej sytuacji chodziło o podyktowanie wątpliwego rzutu karnego dla Schalke, co skończyło się bramką. Kilkanaście minut później jeden z zawodników Schalke zagrał piłkę ręką we własnym polu karnym, a sędzia Krug doprowadził do dużego zamieszania, a skończyło się na tym, że jego zdaniem zagranie nie kwalifikowało się na rzut karny. 

Krug został odsunięty od nadzorowania meczów, ale nadal będzie pracował w DFB, z tym, że przydzielona mu została praca nad dokumentacją i raportami. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.