Afera penisowa w Szwecji! Działaczka była molestowana?

Reprezentacja Szwecji przygotowuje się do barażów o mundial, a w tamtejszej federacji wybuchł skandal nazwany już "aferą penisową". Była działaczka opisała przypadki ataków seksistowskich, a nawet molestowania.

Gunilla Axen, czyli była reprezentantka Trzech Koron a także dyrektorka ds. rozwoju w szwedzkim związku piłkarskim (SvFF), ujawniła szokujące sytuacje jakie ją dotykały w SvFF. 50-latka twierdzi, że na początku XXI wieku otrzymywała mnóstwo intymnych i wulgarnych zdjęć od największych gwiazd męskiej reprezentacji.

- Dostawałam wiadomości, gdzie w tytule było napisane "dzień dobry", a pliki zawierały zdjęcia penisów kilku gwiazd szwedzkiej reprezentacji - mówiła Axen cytowana przez szwedzki dziennik "Aftonbladet".

Dodała również, że gdy usiłowała opowiedzieć te bulwersujące historie opinii publicznej to została wyśmiana. Twierdzi także, że dochodziło również do molestowania na tle seksualnym.

- Nikt mi nie chciał pomóc. Rada, jaką otrzymałam brzmiała: "nie noś spódniczek, tylko zawsze spodnie i koszulę zapiętą pod szyją i ubieraj się dyskretnie, tak aby nie prowokować mężczyzn" - mówi Axen.

Powiedziała też, że np. podczas zgrupowań kadry była nieustannie "przypadkowo dotykana w miejscach intymnych". To właśnie takie zajścia sprawiły, że dwa lata temu odeszła ze związku.

Wreszcie temat został jednak nagłośniony, a sekretarz generalny SvFF chce się zająć sprawą.

- To skandal! Musimy wyjaśnić całą sytuację - orzekł Hakan Sjoestrand.

Naganne zachowanie szwedzkich piłkarzy i działaczy miały miejsce w latach 2004-05, kiedy prezesem związku piłkarskiego był Lars Ake Lagrell. Stwierdził on, że Szwedka zgłaszała mu sprawę zdjęć, ale jej nie wierzył. Teraz również podtrzymuje stanowisko, że Axen przesadza.

Są jednak osoby, które mogą potwierdzić tragiczną historię byłej piłkarki.

- Widziałem te zdjęcia, ale powiedziałem jej, żeby sama zadecydowała co z tą sprawą zrobić - powiedział dyrektor ds. bezpieczeństwa Anders Sigurdsson.

Walka o mundial

Reprezentanci Szwecji muszą zapomnieć o całej sprawie i skupić się na futbolu, bo już 10 listopada w Sztokholmie zagrają z Włochami. Trzy dni później odbędzie się rewanż w Rzymie. Lepsza drużyna w dwumeczu pojedzie na przyszłoroczne mistrzostwa świata w Rosji.

Więcej o: