Będzie nowy format rzutów karnych. Nadchodzi rewolucyjna zmiana w piłce nożnej?

Angielscy działacze chcą wprowadzić rewolucyjną zmianę do piłki nożnej. W nadchodzącym sezonie w niektórych rozgrywkach English Football League testowany będzie nowy format rzutów karnych.

Według opinii ekspertów, strzelec, który w danej serii wykonuje swój rzut karny jako drugi, znajduje się pod większą presją niż jego poprzednik z drużyny przeciwnej. W przypadku, gdy rywal zdobędzie bramkę, wykonawca stałego fragmentu gry ma świadomość tego, że jeden błąd może przynieść porażkę. Takie sytuacje i dodatkowe obciążenia psychiczne dla zawodników chcą wyeliminować przedstawiciele EFL (English Football League).

W nadchodzącym sezonie w trakcie mniej znaczących rozgrywek Carabao Cup i Checkatrade Trophy przetestowany zostanie format rzutów karnych ABBA. Nowy rodzaj serii jedenastek będzie polegał na tym, że po tym jak zawodnik drużyny A wykona pierwszy stały fragment dwa kolejne wykonają piłkarze drużyny przeciwnej. Następnie pierwszy zespół również będzie strzelał dwie jedenastki z rzędu i tak do skutku. 

Nowy sposób przeprowadzania serii rzutów karnych skomentowała UEFA. "Hipotezy są takie, że zawodnik oddający drugi strzał w danej parze jest pod większą presją psychiczną [...] Jeżeli rzut karny przeciwnika w parze będzie skuteczny, błąd drugiego strzelającego może oznaczać porażkę, szczególnie w ostatnich seriach" - mówią przedstawiciele europejskiego związku piłki nożnej

Pierwsza runda Carabao Cup rozpocznie się już 8 sierpnia i być może już wtedy dojdzie do przetestowania nowego rodzaju serii rzutów karnych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.