Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Neymar oficjalnie piłkarzem PSG w środę. UEFA: Zbadamy ten transfer

Według Radia Monte Carlo i "L'Equipe" wiadomo już, kiedy Neymar zostanie oficjalnie ogłoszony zawodnikiem Paris Saint-Germain. UEFA zapowiada, że dokładnie zbada transfer Brazylijczyka z Barcelony, by upewnić się, że francuski klub nie złamie zasad Finansowego Fair Play.

Przenosiny Neymara do Paryża są już praktycznie pewne. Piłkarz poleciał do Kataru, gdzie podpisze z PSG kontrakt, na mocy którego zarobi 150 mln euro za pięć sezonów gry. Tego, że dni piłkarza w Barcelonie są już policzone, pewny jest nawet kataloński "Sport", który na poniedziałkowej okładce zdjęcie Neymara opatrzył niepozostawiającym złudzeń hasłem: "odchodzi".

Oficjalnie informacja o transferze potwierdzona ma zostać w środę. Całej operacji dokładnie przyjrzy się na pewno UEFA, która podejrzewa, że Francuzi, decydując się na sprowadzenie gwiazdora za rekordową kwotę 222 mln euro, złamią przepisy Finansowego Fair Play. Andrea Traverso, który z ramienia UEFA zajmuje się kwestiami przejrzystości finansowej klubów, wypowiedział się na temat transferu w rozmowie ze "Sportem".

- Działacze PSG powinni szanować zasady FFP tak samo jak pozostałe europejskie kluby. Muszą wykazać, że nie odnotowali strat wyższych niż 30 mln euro. Wpływ potencjalnego kupna Neymara może na wiele lat wpłynąć na aspekt ekonomiczny klubu, ale ciężko ocenić tę sprawę, kiedy nie wiemy tak naprawdę, co PSG planuje. Dokonamy na pewno stosownych wyliczeń i upewnimy się, że warunki FFP zostały spełnione - zapowiedział Traverso.

Obejść reguły gry

Nie ulega wątpliwości, że transfer przeciąga się w czasie przede wszystkim z powodu regulacji UEFA. Finansowe Fair Play, które reguluje wydatki klubów na transfery, nie pozwoli PSG na kupno Neymara, przynajmniej nie bez jednoczesnej sprzedaży kilku zawodników z obecnej kadry. By nie naruszyć przepisów i nie ryzykować poważnych sankcji ze strony UEFA, paryżanie zamierzają poprzez należącą do Al-Khelaifiego spółkę Qatar Sports Investments przekazać Neymarowi pieniądze, za które ten wykupi się z Barcelony sam. Oficjalnie zapłata będzie dotyczyć promowania mistrzostw świata, które odbędą się w 2022 roku w Katarze. Dzięki temu cała transakcja zostanie przeprowadzona z pominięciem FFP.

Dlaczego chce odejść?

Głównym powodem, dla którego Neymar chce zmienić klub, ma być jego potrzeba wyjścia z cienia Lionela Messiego. Brazylijczyk chce napisać własną historię i w nowym zespole pełnić rolę lidera. Zapewnić może mu to PSG, które chce budować drużynę wokół Neymara, ułatwiając mu m.in. walkę o Złotę Piłkę z Messim i Cristiano Ronaldo.

Neymar do Barcelony przeszedł w 2013 roku z Santosu. Z katalońskim klubem na krajowym podwórku dwukrotnie zdobył mistrzostwo, trzy razy triumfował w Pucharze Króla, a także raz w Superpucharze. Oprócz tego wygrał Ligę Mistrzów i klubowe mistrzostwo świata.

Neymar coraz bliżej transferu do PSG