Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Wielkie problemy finansowe chińskich klubów

Wszystko wskazuje na to, że chińskie eldorado upadnie szybciej niż się zdawało. Angielskie media opublikowały raport, który pokazuje, że niemal wszystkie kluby w Chinach mają ogromne problemy finansowe. Wiele gwiazd sprowadzonych za ogromne kwoty - m.in. Alexandre Pato, Carlos Tevez, Oscar czy Ezequiel Lavezzi - dostaje jedynie część ze swoich wielomilionowych pensji.

W ostatnich kilkunastu miesiącach szefowie chińskich klubów przekrzykiwali się w oferowaniu ogromnych kwot na zakup piłkarzy występujących w Europie. Poza wielkimi sumami, jakie Chińczycy płacili europejskim klubom, same pensje zawodników były dużo większe niż te na Starym Kontynencie. 

W ostatnich sezonach do Chin trafili m.in. Hulk, Oscar, Ramires, Alexandre Pato, Carlos Tevez, Axel Witsel, Paulinho, czy Ezequiel Lavezzi. Wszyscy z wymienionych zawodników podpisali kontrakty warte od kilku do kilkudziesięciu milionów euro.

Jak pokazała analiza finansowa dokumentów klubów z chińskiej ekstraklasy, aż 13 z 16 drużyn nie wypłaca należności finansowych w terminie. Podobnie jest na drugim i trzecim szczeblu rozgrywkowym. W najwyższej klasie ligowej, terminowo należności regulują jedynie szefowie Guizhou Henfeng Zhicheng, Henan Jianye oraz Yanbian Funde, a więc klubów, które z reguły zamykają ligową tabelę i w swojej kadrze nie mają gwiazd światowego formatu.

Chiński związek piłki nożnej dał czas wszystkim klubom zalegającym z pensjami zawodników do 15 sierpnia. Po tym terminie mają zostać podjęte działania, które w najgorszym z możliwych scenariuszu mogą zakończyć się nawet wykluczeniem większości zespołów z rozgrywek. 

Więcej o: