Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Oficjalnie: VAR w Ekstraklasie od sezonu 2017/2018!

To już pewne! System powtórek wideo (VAR) zadebiutuje w Ekstraklasie w sezonie 2017/2018. Informację tę podał prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek.

O zaimplementowaniu VAR (Video Assistant Referee) w Ekstraklasie mówiło się od momentu przyjazdu Lukasa Bruda, sekretarza generalnego IFAB (Międzynarodowa Rada Piłkarska), do Polski w kwietniu tego roku. - Pojawiła się chęć współpracy ze strony PZPN, który już od jakiegoś czas wyrażał chęć wprowadzenia technologii w waszym kraju - mówił wtedy Brud po spotkaniu z Bońkiem.

Teraz prezes Związku potwierdził, że od przyszłego sezonu system wideo powtórek będzie działał w rozgrywkach o mistrzostwo Polski. - Decyzję podjąłem dwa miesiące temu. Przyjrzałem się, jak to funkcjonuje. Spotkałem z odpowiednimi ludźmi, wysłałem Łukasza Wachowskiego do Włoch, aby zapoznał się z projektem, który jest tam wdrażany. Właśnie Łukasz będzie odpowiedzialny za logistykę. Niedługo zdecyduję, który sędzia, czy sędziowie będą zajmowali się projektem VAR od strony merytorycznej - poinformował w rozmowie z serwisem polsatsport.pl Boniek.

System nie będzie działał we wszystkich meczach danej kolejki Ekstraklasy. W każdej serii gier ma być wybierane spotkanie wiodące oraz dwa wyłonione w drodze losowania, w których sędziowie będą wspomagani przez VAR. Taką decyzję prezes PZPN tłumaczy kosztami związanymi z wprowadzeniem technologii.

Od przyszłego sezonu VAR testowany będzie m.in. w Bundeslidze i Serie A, a od 2018 lub 2019 roku prawdopodobnie również w Premier League. Ekstraklasa dołącza zatem do elitarnego grona lig europejskich, w których działać będzie system powtórek wideo. VAR na dużej imprezie międzynarodowej zadebiutuje podczas przyszłorocznych mistrzostw świata w Rosji.

Zobacz wideo