MŚ U-20. Sędzia pokazał czerwoną kartkę dzięki analizie VAR

Lautoro Martinez, gwiazda reprezentacji Argentyny do lat 20, został wyrzucony z boiska podczas sobotniego meczu mistrzostw świata do lat 20 z Anglią po tym, jak sędzia sprawdził przy pomocy systemu VAR, że piłkarz uderzył rywala łokciem w twarz.

Do kontrowersyjnej sytuacji doszło w 75. minucie. Martinez walczył o piłkę przy linii bocznej z Fikayo Tomorim. Anglik upadł, Argentyńczyk przejął piłkę i ruszył na angielską bramkę. Gola nie było, piłkę na rzut rożny odbił bramkarz. Ale zanim gra została wznowiona, sędzia główny Mohammed Abdullah Hassan postanowił skonsultować swoją decyzję z sędziami wideo.

Na powtórkach starcia obu piłkarzy widać, jak Martinez prawym łokciem uderza Tomoriego w twarz. Ciężko jest stwierdzić, czy Argentyńczyk zrobił to celowo, ale sędzia, po trwającej około minuty konsultacji, uznał, że to zagranie Martineza kwalifikowało się na czerwoną kartkę.

Argentyna w tym momencie już przegrywała z Anglią 0:2, a ostatecznie uległa 0:3.

FIFA cały zastanawia się, czy wprowadzić system powtórek, który w dziesiątkach dyscyplin sprawdza się od lat. Podczas mistrzostw świata do lat 20 organizowanych przez Koreę Południowa testowany jest system VAR (Video Assistant Referees), czyli system powtórek wideo, służący do oceniania kontrowersyjnych sytuacji. Dodatkowi sędziowie mają głos w sprawie decydowania czy padł gol, czy był faul, czy pokazać czerwoną kartkę lub w innych sytuacjach, które mogą wpłynąć na losy meczu. Decyzja podejmowana jest wspólnie przez arbitra głównego oraz sędziego od powtórek.

Cillian Sheridan w "Wilkowicz Sam na Sam": Czasem, gdy Michał Probierz się rozpędzi, to mówię sobie: całe szczęście, że jeszcze nie znam polskiego. I że to nie na mnie krzyczy