Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ligue 1. Powtórki wideo wkraczają do ligi. Francja chce "podnosić poziom arbitrów i rozgrywek"

Francja będzie pierwszym krajem, który w rozgrywkach ligowych użyje sytemu powtórek wideo. Wykorzystanie Technologii VAR potwierdzono w meczach barażowych. Ligue 1 w najbliższym czasie czekają też inne zmiany. Tamtejsza Ekstraklasa dostanie nową nazwę.

System VAR (Video Assistant Referees) jest testowany obecnie w wielu europejskich krajach. W Ligue 1 próby trwały od października 2016 roku. Testy oznaczały jednak, iż technologia działała jakby obok meczu, nie miała wpływu na jego przebieg. Arbiter nie miał nawet połączenia z osobami opracowującymi powtórki. To był dla nich czas nauki.

W czwartek zarządzająca rozgrywkami LFP zadecydowała, że system zostanie oficjalnie użyty w lidze 25 i 28 maja. Właśnie wtedy 18. drużyna Ligue 1 zagra o utrzymanie z 3. ekipą Ligue 2.

- Ta innowacja wpisuję się w ogrom pracy wykonywanej przez Wydział Sędziowski ligi, który nieustannie stara się podnosić poziom arbitrów i naszych rozgrywek – ogłosił Didier Quillot, dyrektor generalny LFP.

Oczywiście system będzie służył wedle ustalonych zasad. Arbiter będzie mógł poprosić o analizę akcji tylko w konkretnych sytuacjach (m.in. sprawdzając prawidłowo lub nieprawidłowo zdobyta bramkę, faul w polu karnym, czy słuszność przyznania czerwonej kartki).

Francuzi pierwszy raz użyli powtórek wideo podczas towarzyskiego meczu swojej kadry z Hiszpanią. Technologia okazała się kluczowa w dwóch ważnych akcjach. Dzięki niej anulowano gola Les Bleus strzelonego ze spalonego i zaliczono prawidłowo zdobytą bramkę dla gości. Nad Sekwaną nikt nie ma wątpliwości, że majowe wykorzystanie VAR ma być wstępem do wprowadzenia systemu w lidze. Jeśli wszystko pójdzie dobrze nawet od sezonu 2017/18.

Właśnie wtedy Ligue 1 zmieni też swoją nazwę. Wzorem rozgrywek drugoligowych (Domino’s Ligue 2)zyska sponsora tytularnego. Władze rozgrywek podpisały umowę z Conforamą, firmą zajmującą się sprzedażą elementów wyposażenia domów. Teraz będzie to Ligue 1 Conforma. Wartości transakcji nie ujawniono.

Więcej o: