Rewolucyjne zmiany Marco van Bastena mogą wejść w życie. Brak żółtych kartek

Propozycja Marco van Bastena o zastąpienie żółtych kartek karami czasowymi zostanie przedyskutowana na posiedzeniu Międzynarodowej Rady Piłkarskiej (IFAB).

W styczniu van Basten, szef komisji FIFA zajmującej się rozwojem piłki nożnej, przedstawił listę zmian, jakie chciałby wprowadzić w przepisach, m.in. rezygnację ze spalonych, zmianę sposobu wykonywania rzutów karnych czy wprowadzanie kar czasowych zamiast żółtych kartek. Propozycje Holendra zostały skrytykowane przez szefa UEFA Aleksandra Ceferina: - Dla mnie to brzmi jak żart. Mam jedynie nadzieję, że jeśli FIFA naprawdę weźmie te sugestie pod uwagę, zostawi nam prawo wyboru.

Międzynarodowa Rada Piłkarska, organ, który zajmuje się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną i futsal, zapowiedziała, że rozważy jeden z pomysłów van Bastena. Chodzi o wprowadzenie kar czasowych, które zastąpiłyby żółte kartki. Temat zostanie przedyskutowany podczas marcowego posiedzenia IFAB.

FIFA w ostatnich latach testowała dziesięciominutowe wykluczenia w rozgrywkach młodzieżowych i ligach amatorskich. Jeśli IFAB zgodzi się na przetestowanie propozycji Holendra, jeszcze w tym roku nowe zasady pojawią się w meczach drużyn młodzieżowych. Zakładając, że pomysł sprawdzi się w praktyce i otrzyma pozytywne recenzje, następnym krokiem będą testy w spotkaniach o stawkę, które odbyłyby się nie wcześniej niż za 2-3 lata.

IFAB zarządzana jest przez FIFA i brytyjskie związki piłkarskie - angielski, szkocki, walijski i północnoirlandzki.

Zobacz wideo

Najbardziej absurdalne plotki transferowe wszech czasów! Co oni wymyślali...

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.