Szwedzki portal proponuje usunięcie hymnów przed wydarzeniami sportowymi

Szwedzki lewicowy portal Politism zaproponował, by przed wydarzeniami sportowymi nie puszczać hymnów państwowych.

Portal ten odnosi się do głośnej sprawy Colina Kaepernicka. Amerykański gracz futbolu amerykańskiego przed jednym ze spotkań swojej drużyny usiadł podczas odgrywania hymnu państwowego i wciągnięcia flagi. Stwierdził, że w ten sposób chciał zwrócić uwagę na dyskryminację czarnoskórych. W USA wywiązała się burza w tej sprawie, do której odnoszą się Szwedzi.

Selekcjoner reprezentacji Szwecji Janne Andersson stwierdził, że jego piłkarze powinni razem śpiewać hymn. Niektórzy odebrali to wręcz jako ultimatum: ten, kto nie będzie śpiewał, nie będzie grał w kadrze. Trener prawdopodobnie nie miał tego na myśli, ale przez to również w Szwecji wybuchła dyskusja na ten temat.

- Ta sytuacja pozwala zadać pytania na temat wykorzystania hymnów państwowych w sporcie. Czy rzeczywiście powinny być odgrywane przed meczami? Czy to naprawdę niezbędne? - pyta "Politism".

Zdaniem tego portalu "sport zbyt często jest zamiennikiem wojny", bo mówi się o decydujących bitwach czy starciach na śmierć i życie. Hymny idealnie się wpisują w tę narrację, ale "wydaje się, że ich czas minął" w odniesieniu do wydarzeń sportowych. - Może pora poszerzyć perspektywę i zacząć myśleć o tym, jaką rolę hymny powinny mieć dzisiaj w międzynarodowym sporcie. Jeśli odpowiadają za tyle przemocy z przeszłości i opresji, dlaczego ich po prostu nie usunąć? Można zaśpiewać coś nowego! UEFA pokazała, że można stworzyć nowoczesne tradycje muzyczne. Chodzi o hymn Ligi Mistrzów - kończy "Politism".

Zobacz wideo

To było rekordowe okienko transferowe. Najdrożsi piłkarze 2016

źródło: Okazje.info