El. MŚ 2018. Argentyna liderem, przebudzenie Brazylii

Argentyna została nowym liderem eliminacji mistrzostw świata 2018 w strefie południowoamerykańskiej po pokonaniu Urugwaju 1-0. Za to Brazylia po dwóch remisach z rzędu pokonała na wyjeździe Ekwador 3-0.

W hitowym starciu Argentyny z Urugwajem piłkarze obu drużyn nie mieli zbyt wielu okazji. Decydująca okazała się akcja Lionela Messiego z 42. minuty, gdy stworzył "coś z niczego" - otoczony obrońcami oddał strzał sprzed pola karnego, piłka odbiła się od Jose Marii Gimeneza, czym zaskoczyła bramkarza Fernando Muslerę. Messi w czerwcu zapowiedział zakończenie kariery reprezentacyjnej po porażce z Chile w finale Copa America, ale zmienił zdanie. - Kibice dali mi odczuć swoją miłość, za co jestem wdzięczny, nie mogłem nie wrócić - powiedział po meczu.

Argentyna w drugiej połowie musiała radzić sobie w dziesiątkę. Czerwoną kartkę tuż przed przerwą dostał debiutujący w kadrze Paulo Dybala. Drugą żółtę kartkę otrzymał w kontrowersyjnych okolicznościach po faulu na Mathiasie Corujo. Z boiska schodził ze łzami w oczach.

Zwycięstwo dało Argentynie pozycję lidera z 14 pkt po 7 meczach. Urugwaj, Kolumbia i Ekwador mają o jeden punkt mniej - te drużyny zajmują miejsca premiowane awansem. Brazylia jest piąta, to pozycja dająca prawo gry w barażach interkontynentalnych. Podopieczni debiutującego w roli selekcjonera Tite długo męczyli się z rywalami, aż Neymar wykorzystał rzut karny w 72. minucie. Chwilę potem rywale dostali czerwoną kartkę, a osłabionym Ekwadorczykom dwa gole wbił 19-letni Gabriel Jesus.

W trudnej sytuacji po porażce z Paragwajem znajduje się Chile. Zwycięzcy dwóch ostatnich Copa America zajmują 7. miejsce z 10 pkt i do strefy dającej awans tracą już 3 pkt. Kolejne spotkania w nocy z wtorku na środę. Najciekawiej zapowiada się starcie Brazylii z Kolumbią.

Wyniki:

Boliwia 2-0 Peru

Kolumbia 2-0 Wenezuela

Ekwador 0-3 Brazylia

Argentyna 1-0 Urugwaj

Paragwaj 2-1 Chile

Tabela: (za FIFA.com, kolejno drużyna, rozegrane mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, gole strzelone i stracone, bilans bramek oraz punkty)