Turcja wydała nakaz aresztowania Hakana Sukura, byłej gwiazdy reprezentacji

Turcja wydała nakaz aresztowania Hakana Sukura, byłej gwiazdy reprezentacji tego kraju. Powód? Domniemany udział w nieudanym zamachu stanu z 15 lipca.

Pucz miał na celu odsunięcie od władzy prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zakończył się jednak fiaskiem. W jego następstwie wprowadzono stan wyjątkowy, a władze państwowe rozpoczęły aresztowania pod zarzutem udziału w zamachu lub popierania go. Erdogan oskarża o zorganizowanie zamachu mieszkającego w USA Fethullaha Gulena, jednego z liderów opozycji.

Sukur jest znany ze swojego poparcia dla Gulena, tureckie media twierdzą, że są bliskimi znajomymi. Prokuratura oskarża byłego piłkarza o "bycie członkiem zbrojnej grupy terrorystycznej". Sukur już wcześniej był oskarżony wraz z innymi sportowcami, politykami oraz dziennikarzami o znieważenie prezydenta Erdogana na Twitterze - skrytykował decyzję rządu o zamknięciu szkół powiązanych z ruchem Gulena.

Sukur wraz z rodziną wyprowadzili się z Turcji w zeszłym roku. W 2011 roku został posłem parlamentu z ramienia Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Dwa lata później zrezygnował z członkostwa w partii Erdogana. To jeden z najlepszych piłkarzy w historii tureckiej piłki. Zagrał w 112 spotkaniach reprezentacji, w których strzelił 51 goli. Jest legendą Galatasaray, grał również m.in. w Interze Mediolan, Parmie oraz Blackburn Rovers.

Zobacz wideo

39 niezwykłych sportowych ciekawostek! [KLIKNIJ]

Więcej o:
Copyright © Agora SA