Terroryści planowali atak na Euro 2016

Grupa terrorystów odpowiedzialnych za marcowe ataki w Brukseli planowała również zamachy podczas tegorocznych mistrzostw Europy we Francji - podaje francuski Liberation

Mohamed Abrini, który w zeszłym tygodniu został aresztowany w związku z udziałem w brukselskich atakach, w których zginęły 32 osoby, zeznał policji, że Euro 2016 było głównym celem jego komórki terrorystycznej.

Według Abriniego, jego grupa postanowiła zaatakować Brukselę po tym, jak w stolicy Belgii schwytano Salaha Abdeslama, ostatniego żyjącego zamachowca z Paryża. Trzy dni po jego schwytaniu doszło do zamachów w tym mieście.

- To kolejny dowód na to, że Europa i Francja są zagrożone - powiedział premier tego kraju, Manuel Valls. Zapewnił on równocześnie, że służby nad Sekwaną są postawione w stan najwyższej gotowości. Według organizatorów turniej odbędzie się zgodnie z planem.

Francja, jedyny gospodarz Euro, w związku z tym trzecim co do wielkości wydarzeniem sportowym świata (po igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata w piłce nożnej) spodziewa się nawet 2,5 miliona fanów. Bezpieczeństwa ma pilnować 10000 osób, zaliczają się do nich antyterroryści.

Euro 2016 rozpocznie się 10 czerwca i potrwa do 10 lipca.

Zobacz wideo

Ekstraklasa w Sport.pl. Kto ma największe szanse na pierwszą ósemkę? A kto na nią zasługuje?

Więcej o: