Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Liga Mistrzów. UEFA rozważa drastyczną zmianę formatu. 16 drużyn w fazie grupowej!

UEFA rozważa drastyczną zmianę formatu Ligi Mistrzów. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie fazy grupowej dopiero w drugiej rundzie; 16 drużyn zostałoby podzielonych na dwie grupy.

Informuje o tym "The Guardian" powołując się na źródła w czołowym klubie Premier League. Wszystko po to, by największe zespoły mierzyły się ze sobą jeszcze częściej. Wtedy pierwszą fazą byłyby dwumecze o awans do grupy. Osoba z UEFA powiedziała "Guardianowi", że UEFA ciągle kontaktuje się ze wszystkimi zainteresowanymi, w tym klubami w kwestiach piłkarskich.

Zmiany mogłyby zostać oficjalnie ogłoszone najwcześniej we wrześniu. W życie mogą wejść w sezonie 2018/19.

To reakcja UEFA na coraz częściej pojawiające się pogłoski o stworzeniu Superligi. Największe kluby chcą częściej grać ze sobą, by generować jeszcze większe przychody. Podczas dyskusji nad zmianami jako przyczynek do zmian podano m.in. sezon 2008/09, gdy Real Madryt grał w grupie m.in. z BATE Borysowem. Oglądalność obu spotkań była niska, a kluby więcej zarobiłyby na starciach z rywalami na swoim poziomie.

Największe zespoły boją się zwłaszcza ze względu na wchodzącą w życie od przyszłego sezonu umowę telewizyjną Premier League. Na jej mocy nawet spadkowicz z ligi angielskiej otrzyma 100 mln funtów. Dla porównania to więcej niż mistrzowie Hiszpanii czy Włoch, a Chelsea dostała tyle w maju zeszłego roku za zdobycie mistrzostwa. W przyszłym sezonie mistrz Anglii otrzyma nagrodę w wysokości 150 mln funtów. O takich kwotach inne ligi mogą tylko pomarzyć.

Zobacz wideo

Euro 2016. Hodgson zarabia 5 milionów euro, a Nawałka "zaledwie"... Zobacz ranking najlepiej opłacanych selekcjonerów

Dla kogo oni grają (cz. XXIV). Piotr Zieliński i Laura Słowiak [ZDJĘCIA]

Czy jesteś za reformą rozgrywek?
Więcej o: