Ekstraklasa. Jak ministerstwo wesprze ligę

Piłkarskie szkółki klubów ekstraklasy w całej Polsce? Do tego dąży Ekstraklasa SA, która rozpoczęła współpracę z Ministerstwem Sportu. Podpisana umowa obowiązuje do 2020 r.

Z pomocą ministerstwa Ekstraklasa zamierza stworzyć przy klubach sieć grup dla dzieci w wieku 3-11 lat, które mają promować futbol i zwiększać szansę na wyłowienie kolejnego Roberta Lewandowskiego. Z drugiej strony kluby postarają się m.in. o całoroczną infrastrukturę do gry w piłkę, czyli balony nad boiskami, które postawiono m.in. w Islandii. Cały projekt nosi nazwę "Złota jedenastka".

- Kiedyś dzieci wychodziły na podwórko i dopiero potem, wygimnastykowane i po tysiącach godzin spędzonych na kopaniu pod blokiem, zapisywały się do klubów. Teraz trzeba im czymś to podwórko zastąpić - mówi Dariusz Marzec, prezes Ekstraklasy SA. - Wszystkim wydaje się, że piłka sama się promuje, ale dziś trzeba to robić w sposób zorganizowany. Zaobserwowaliśmy tę zmianę i dlatego nawiązaliśmy partnerstwo z Ministerstwem Sportu i Turystyki, które nazwaliśmy "Złotą jedenastką". Docelowo stworzy nam fundament dla piłkarskich Akademii Klasy Ekstra [szkółek dla dzieci i młodzieży w wieku 3-19 lat]. Współpraca z ministerstwem będzie dotyczyć dzieci w wieku 3-11 lat, bo to znakomicie wpisuje się w jego misję upowszechniania gry w piłkę nożną. Ale liczymy też na współudział w kilku innych projektach, m.in. w rozwoju infrastruktury - mówi Marzec.

Kluby grupy dla najmłodszych już się tworzą - Legia powołała ponad 30 na Mazowszu, w Kujawsko-Pomorskiem i ostatnio w Ustrzykach Dolnych w Bieszczadach. Trenuje w nich ponad 2,5 tys. dzieci. Lech działa w blisko 50 ośrodkach w pięciu województwach i... Londynie. Takie grupy mają też choćby Górnik i Wisła, ale na razie w lokalnym zakresie. Ekstraklasie SA zależy na tym, aby pomysł rozlać na całą Polskę.

- Kluby piłkarskie mogą się stać solidnym partnerem w społeczności lokalnej, który ją integruje. Kolejne deklarują chęć stworzenia takich grup. W tym roku będziemy się ubiegać o wsparcie finansowe od ministerstwa na ten cel. Mam nadzieję, że w okolicy maja-czerwca będziemy w stanie ogłosić kolejne nasze kroki - mówi Marzec.

Minister sportu Witold Bańka chce zacieśniać współpracę: - Cały system wymaga ujednolicenia, sporej ilości szkoleń dla trenerów. Warto czerpać z dobrych, sprawdzonych wzorców zachodnich i w tym kierunku Ekstraklasa też spogląda - mówił w TOK FM, ale na razie nie zdradził dalszych projektów.

Ekstraklasa rozmawia też z Double Pass, belgijską firmą audytorską, z którą współpraca ma zaowocować tym, że około 2020 r. w każdym klubie ekstraklasy powstaną profesjonalne akademie.

- Jeśli ściągamy do klubów grupę dzieci, to musimy za nie wziąć odpowiedzialność. Najlepszym z nich powinniśmy w akademiach dać odpowiednie szkolenie, zgodne z zagranicznymi wzorcami, ale też z polskim DNA - mówi Marzec. I dodaje: - Współpraca z ministerstwem jest pierwszym krokiem, chcemy rozmawiać także z innymi partnerami. Dobrym sygnałem jest też to, że PZPN wkrótce ogłosi powstanie Narodowego Modelu Gry i systemu finansowego promującego wprowadzanie młodych piłkarzy w ekstraklasie, I i II lidze. Widzę tutaj potencjał, abyśmy uzupełniali się ze związkiem dla dobra dzieciaków. Nie zaczynamy od zera, w ekstraklasie akademie już istnieją: w Lechu, Legii czy Zagłębiu Lubin - mówi prezes ligi.

Tak mają wyglądać koszulki Bayernu, Barcelony, Realu Madryt i innych zespołów na najbliższy sezon [ZDJĘCIA]

Zobacz wideo
Więcej o: